Vysoké teploty zaměstnávají zejména záchranáře. „V posledních dnech jsme měli každý den přes dvě stě výjezdů. To je asi o třicet víc než ve zbytku roku. Úplně nejhorší byl čtvrtý červenec, kdy jsme měli druhý nejvyšší počet výjezdů za deset let. Zasahovali jsme dvě stě čtyřicetkrát,“ řekl mluvčí zdravotnické záchranné služby jihomoravského kraje Radek Turin.

Počasí velmi zhoršuje zdravotní stav lidí a zanechává na nich následky. Hrozí jim dehydratace, úžeh nebo celkové tělesné vyčerpání. „Lidé by měli vypít aspoň dva a půl litru tekutin denně a měli by se vyhýbat větší tělesné námaze. Hlavně malé děti a důchodci by neměli přes den vůbec chodit na slunce,“ dodal Turin. Ti, kteří bojují s horkem v plavkách, si mají dávat pozor na skoky do neznámé vody. „Stejně důležité je se před koupáním osmělit, aby nenastal teplotní šok,“ zdůraznil Turin.

Lidem jsou vysoké teploty nepříjemné. „Člověk by nejradši utekl někam do stínu lesa. Snažím se aspoň dodržovat pitný režim, ale musím se do toho často nutit nebo zapomínám,“ posteskl si Jiří Menšík. Někteří lidé vychází z domu, jen pokud je to opravdu nutné. „Vyběhla jsem jen na chvíli do banky a pak se zase hned vrátím domů. Kdybych nemusela, vůbec ven nejdu, jsem z toho tepla úplně vyřízená,“ postěžovala si důchodkyně Ludmila Krämerová.

Brněnská koupaliště si naopak počasí chválí. „Oproti zamračeným dnům, kdy tu byla za den stovka lidí, sem teplo přitáhne až dva tisíce lidí denně,“ uvedla Kateřina Vystavělová z Koupaliště Brno. Vyšší návštěvnost koupalištím aspoň trochu vynahrazuje ztráty z nepovedeného začátku léta. „Doufám, že teplo vydrží co nejdéle,“ dodala Vystavělová. Stejné přání má i ředitel letního kina Na Dobráku Daniel Zásměta. „Počasí nám moc radost nedělá, večerní bouřky pořád mnoho lidí odrazují. Už je to ale mnohem lepší než v předchozích týdnech, kdy pršelo celé dny. Snad se to ještě zlepší,“ řekl Zásměta.

Horko působí i na zvířata, hlavně v brněnské zoologické zahradě. „Nejvíc je to znát na ledních medvědech. Vydrží sice rozmezí teplot od minus padesáti do plus třiceti stupňů, ale nejlépe jim není. Abychom jim pomohli, mají bazének, kde pravidelně měníme vodu, a výrobník ledu,“ uvedl ředitel zoo Martin Hovorka. Opačný případ jsou velbloudi, kteří jsou zvyklí na mnohem větší vedra a tak jim v těchto dnech nic nechybí. Obecně jsou na tom ale zvířata mnohem lépe než lidé, jsou mnohem přizpůsobivější a zvyklá na výkyvy teplot.

Úlevu má podle meteorologů přinést víkend. „V pátek budou ještě teploty šplhat až k devětadvaceti stupňům Celsia, v sobotu ale rtuť teploměru klesne. Začne k nám proudit chladnější oceánský vzduch,“ vysvětlila Ivana Záluská z brněnské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu. S poklesem teplot se zvýší oblačnost a přijdou přeháňky nebo bouřky.

Markéta Forró