Jestli se vyplatí budovu rekonstruovat či přímo strhnout přitom zhruba dva roky nebylo vůbec jasné. „Jsem moc rád, že se podařilo ji zachránit. Zůstaly z ní původní stropy i velmi dobře zachovaná původní fasáda včetně štuků. Dům měl ale velmi špatnou statiku. Byl to nevybroušený diamant,“ popsal architekt Václav Hlaváček.

Právě odhalení stropů odborníka překvapilo. „Nad rákosovým běžným stropem jsme objevili neuvěřitelné štukové výzdoby s geometrickým vzorem. Jsou zde zřejmá židovská témata,“ doplnil.

V budoucnu se do nových prostor nastěhují firmy, které je využijí jako kanceláře. „V přízemí může vzniknout také restaurace či kavárna. Současně přemýšlíme, o tom, že u východu z této kavárny směrem do areálu Vlněny vytvoříme zeleninovou zahradu a vysadíme třeba jabloň nebo višeň,“ uvedl za investorskou společnost CTP Invest Jiří Kostečka.

Sdílený prostor

Kromě kanceláří a kavárny v areálu možná Brňané brzy zamíří do sdíleného pracovního prostoru, takzvaného coworkingového centra. „Jestli vznikne a případně i jak velké, budeme vědět zhruba za měsíc. Je to pro nás možnost, jak přizpůsobit interiér našim představám. Jinak jej necháváme na nájemcích. Doufám, že sem přijde někdo, kdo pochopí genius loci budovy,“ řekl Kostečka.

Bývalý kastelán valtického zámku Michal Tlusták u břeclavského okresního soudu. Ilustrační foto.
Nechal zničit obrazy za téměř tři a půl milionu. Trest mu krajský soud potvrdil

Bochnerův palác vznikl v šedesátých letech devatenáctého století. „Postavil jej Josef Arnold v Přízově ulici v rozlehlém areálu, vymezeném Mlýnskou a Přízovou a Ponávkou. Vjedné z nejprůmyslovějších čtvrtí Brna,“ přiblížila Lenka Kudělková v Internetové encyklopedii dějin Brna.

Za rekonstrukci Bochnerova paláce zaplatil developer přes sedmdesát milionů korun.

Nyní v areálu bývalé textilky Vlněna vznikají i nové administrativní budovy. „Máme hotové a obsazené budovy F, G, H, A, B. Stavíme budovy C, D, které dokončíme do konce roku 2020. Poté začneme s archeologickým výzkumem před stavbou budovy I, která má být majákem Vlněny,“ dodal Kostečka.

Nemocnice v Tišnově - ilustrační foto.
Komfort pro pacienty. V tišnovské nemocnici postaví novou lékárnu

Proměnu brownfieldu v centru města vítá starosta Brna-středu Vojtěch Mencl. „Myslím si, že se jedná o kvalitně zpracovaný projekt, který utváří i zajímavý vnitřní prostor areálu. Jsou tam zdařile navržené parkové plochy a celé místo je navíc pro Brňany průchozí z okolních ulic,“ reagoval.

Bochnerův palác

- postaven: v letech 1864–1867

- kým: stavitelem Josefem Arnoldem

- původní využití: správní budova původního areálu textilky Vlněna

- stav budovy před opravou: velmi špatná statika

- objev: původní strop se štukovou výzdobou a židovskými motivy pod rákosovým podhledem

- využití po opravě: kancelářské prostory, v přízemí kavárna či restaurace, u ní ovocné stromy a zeleninová zahrada