Jana Kejvalová žije v Kohoutovicích už dvacet let. „Nikdy jsme nic neřešili, až poslední dva roky. Poprvé to byl muž, který po nocích pozoroval dceru oknem,“ popsala obyvatelka s tím, že kvůli tomu pořídila venkovní rolety.

V posledních týdnech se lidé v Kohoutovicích potýkají s vloupáními, podle Mapy kriminality policie ČR jich v dubnu nahlásili celkem šest, tedy dvakrát víc než v březnu a třikrát víc než v lednu a únoru. „Letos jsme na kamerách do zahrad viděli člověka, který si obcházel dvory zezadu a vypadal, že obhlíží možnosti. Jinak vím, že někdo vykradl obchody,“ vylíčila Kejvalová.

Ačkoli je trestná činnost v Kohoutovicích v porovnání s jinými městskými částmi nízká, jejich obyvatelé nahlásili v dubnu deset trestných činů, což je více než dvakrát tolik, co ve stejném období minulý rok. V dubnu 2022 místní oznámili šest trestných činů. V porovnání však klesl počet nahlášených přestupků.

Nahlášená porušení zákona v Brně-Kohoutovicích v posledních pěti letech:
2023: celkem deliktů: 563, z toho přestupků: 462
2022: celkem deliktů: 650, z toho přestupků: 550
2021: celkem deliktů: 560, z toho přestupků: 484
2020: celkem deliktů: 394, z toho přestupků: 284
2019: celkem deliktů: 463, z toho přestupků: 336

Zdroj: kriminalita.policie.cz

Že se kriminalita zvyšuje potvrdil i starosta Kohoutovic Jakub Hruška. „Problém je asi o něco viditelnější i kvůli sociálním sítím, ale určitý nárůst vnímáme, stejně jako všichni okolo. Není to ale jen problém letošního roku,“ podotkl starosta.

Vedoucí městské části se situaci rozhodli řešit umístěním bezpečnostních kamer. „Na instalování pevně umístěných kamer pracujeme dva roky. Letos je zavádíme v první fázi, další bude následovat příští rok. Celkem jich bude osm,“ sdělil Hruška.

Ve vytipovaných oblastech budou letos fungovat tři otočné kamery. Dalším opatřením, o kterém kohoutovičtí zástupci uvažují, je najmutí bezpečnostní agentury. „Zapojení agentur jsme konzultovali se starostou městské části Brno-Sever. Plánuji to probrat i se zástupci Brna-středu, kteří tyto služby využívají,“ doplnil Hruška.