„V jeho kolejišti už budujeme podpěrnou skruž nosné konstrukce," informovala mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková. Už dřív tam vyvrtaly piloty. Práce jsou součástí výstavby částí velkého městského okruhu Tomkovo náměstí a Rokytova.

Estakáda povede nad nádražím, pak překlene Kulkovu ulici a vyústí do Rokytovy. Bude půl kilometru dlouhá a naváže na souběžně vznikající část okruhu Tomkovo náměstí.

Dělníci už vybetonovali několik polí mostovky estakády. Po ní povede po dokončení celé stavby doprava. „Aktuálně chystáme betonáže dalších polí mostovky," doplnila Trubelíková.

VMO Tomkovo náměstí. Vizualizace
VMO v Brně: kvůli sjezdu koupili nemovitosti za 57 milionů, demolice začne letos

Další nový most vyroste přes řeku Svitavu. Nahradí stávající vytíženou konstrukci určenou k demolici. Bourací práce na první polovině mostu mají podle předpokladu začít zřejmě v květnu. Předchází jim stále pokračující montování mostního provizoria, kam se přesune provoz.

Tomkovo náměstí překlene třetí z plánovaných mostů. Stejně jako ostatní bude mít vždy samostatnou pravou a levou část. Při stavbě vzniknou také dvě mimoúrovňové křižovatky a šest protihlukových stěn o délce 2,3 kilometru. Nová páteřní trasa povede v délce 1,2 kilometru.

Stavba velkého městského okruhu.
Pokračování VMO Rokytova: chystají průzkumnou štolu pro tunel pod Vinohrady

O náklady ve výši zhruba 2,4 miliardy korun se dělí Ředitelství silnic a dálnic s Brnem. Investice města je dohromady 175 milionů. Oba úseky staví dělníci společně jako jeden projekt, začali loni v červnu.

Budování obou částí okruhu mají dokončit zhruba za dva a čtvrt roku. Termín je červenec 2024. Cílem je odlehčit přetíženému středu Brna. Stavba má zároveň vést k výrazně plynulejší dopravě v této části města.