Stavba značně zasáhne sport na současných místech nejdřív asi na podzim příštího roku. „Letošní a příští sezonu odehrajeme na stávajících sportovištích,“ řekl starosta sokolů Josef Jiránek. Podle memoranda získají představitelé města důležité pozemky pro výstavbu, sokolové třeba třicetimilionovou dotaci na halu.

„Chtěli jsme pro sokoly i veřejnost zajistit možnost sportování v lokalitě i nadále,“ uvedl brněnský radní pro investice David Grund.

Kromě třicetimilionové dotace, která představuje zhruba čtvrtinu všech nákladů na novou halu, je součástí vyrovnání i šest set tisíc na rekonstrukci tenisových kurtů na Cacovickém ostrově a 230 tisíc ročně na zajištění provozu pro oddíl kuželkářů husovických sokolů. Kurty poslouží jako dočasná náhrada za sportoviště sokolů.

Takto má v budoucnu vypadat Tomkovo náměstí a okolí:

Kuželna, stejně jako tělocvična v husovickém areálu, půjde kvůli výstavbě části velkého městského okruhu k zemi. Zachovaná zůstane i po jejím dokončení historická sokolovna. Za ní povede navazující silnice směřující do budoucí Nové Dukelské. Dál bude posunutá oddělená část s novou sportovní halou a kurty okolo.

Pozemky sokolů potřebné pro výstavbu okruhu připadnou na základě memoranda městu. Jeho představitelé při majetkoprávním vypořádání dají sokolům městské parcely u Svitavy. „Právě tam vznikne nový areál. Momentálně jsou tam zahrádky," řekl Jiránek.