U vyhodnocení nejvýhodnější nabídky bude hrát podle něj roli více kritérií. V minulosti Ředitelství silnic a dálnic například dávalo velkou váhu i délce trvání stavby. Státní silničáři původně předpokládali, že náklady na průzkumnou štolu budou zhruba 685 milionů korun bez daně.

Budování napojení mostu brněnského Velkého městského okruhu v úseku pod jídelnou Lerk a nedaleko kasáren v Židenicích do tunelu pod Vinohrady. Prosinec 2022.
Pokrok u tunelu VMO pod brněnskými Vinohrady. Projekt průzkumné štoly je hotový

Průzkumná štola poslouží jako podklad pro další projektovou přípravu. „Má ověřit geologické poměry v tom území. Z některých studií je indikováno problematičtější zakládání tunelu," řekl loni v létě šéf brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic David Fiala.

Stavba velkého městského okruhu Vinohrady zahrnuje tunelový úsek pod sídlištěm Vinohrady a mimoúrovňovou křižovatku Líšeňská, která na velkém městském okruhu napojuje sídliště Líšeň a Vinohrady.

VMO Vinohrady:

  • tunely: 1 (Vinohrady) - délka 1470 m, z toho hloubená část 380 m, ražená část 1080 m
  • mimoúrovňové křižovatky: MÚK Líšeňská
  • protihlukové stěny: 1 (délka: 132 m)
  • předpokládaný začátek stavby: 2028
  • předpokládané uvedení do provozu: 2033
  • předpokládané náklady: 9,3 miliardy Kč

Celková délka dvoutubusového tunelu je asi jeden a půl kilometru. Délka hloubené části tunelu je zhruba 380 metrů, délka ražené části asi 1090 metrů.

Zdroj: videokoláž Deník/Tomáš Valaškovčák

Vinohradský tunel propojí velký městský okruh od mimoúrovňové křižovatky Rokytova po mimoúrovňovou křižovatku Líšeňská. Podle nynějších předpokladů Ředitelství silnic a dálnic má stavba vinohradského tunelu začít v roce 2028. Hotovo má být o pět let později.

Předpokládané náklady na stavbu této části velkého městského okruhu jsou 9,3 miliardy korun.

PODÍVEJTE SE DETAILNĚ NA MAPU TÉTO ČÁSTI BRNĚNSKÉHO VMO (pro zvětšení klikněte):

Další část velkého městského okruhu v Brně: tunel Vinohrady.Další část velkého městského okruhu v Brně: tunel Vinohrady.Zdroj: ŘSD