První zájemci na místo zavítali v devět hodin dopoledne. Prohlídku uspořádali zástupci Ředitelství silnic a dálnic a města po roce od zprovoznění půl kilometru dlouhého tramvajového tunelu. „Nové pěší trasy zpřístupní kapli svatého Antonína a svaté Barbory, jediný doklad někdejší osady Kamenný mlýn, a na několika místech se napojí na Wilsonův les,“ popsala brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Na staveniště se mohli lidé dostat buď od zastávek Bráfova nebo Pisárky, jinou možností bylo vystoupání po lávce pro pěší směrem od budovy Brněnských vodáren a kanalizací. V kterémkoliv z těchto bodů mohli také stavbu opustit.

Zdroj: Deník/Sabir Agalarov

Protože trasa vedla přes nezpevněný povrch, varovali už předem organizátoři, že prohlídka není vhodná pro návštěvníky s kolem, kočárkem nebo invalidním vozíkem. Zároveň Brňany vyzvali, aby na místo přijeli hromadnou dopravou. Řidiči totiž neměli na místě možnost zaparkovat.

Podle ředitele brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic Davida Fialy patří stavba VMO Žabovřeská k technologicky nejnáročnějším projektům závodu. „Pro ražbu tramvajového tunelu byly nutné odstřely skály. K rozpojování skalního masivu pracovníci využili přes jedenáct tun trhaviny a celkově odtěžili čtyřiadvacet tisíc metrů krychlových horniny,“ informoval ředitel.

Na Burger street festival se mohou lidé vydat k brněnské Galerii Vaňkovka
Burger z masa flambovaného ve whisky i dračí ovoce. V Brně začal Burger festival

Na stavbě se podíleli i horolezci a potápěči. Horolezci zpevňovali svah nad galerií a osazovali trvalé sítě, potápěči zase čistili koryto řeky Svratky. „Aktuálně pokračujeme v budování levého jízdního pásu, protihlukových stěn, nábřežní zdi, chodníků, inženýrských sítí a dalších staveb,“ doplnil ředitel.

Zprovoznění stavby se řidiči dočkají tento podzim, ulicí nově projedou ve čtyřech pruzích. Od otevření silnice si stavitelé slibují výrazné zlepšení dopravní situace v úseku, ve kterém denně projede čtyřicet tisíc aut.

Lukáš Dostál 11. ledna 2019 při své extraligové premiéře za Kometu proti Karlovým Varům.
Dostálova cesta. Od zářícího klučíka, nezdar v Ostravě až po místo v NHL

Na VMO Žabovřeské začali stavitelé pracovat před šesti lety. Účelem projektu je odstranění zúžení mezi dvěma vybudovanými úseky. Během druhé etapy, která začala na konci roku 2020, vybudovali pracovníci tunel, do kterého přesunuli tramvajovou trať.

Prohlídky se zúčastnili také premiér Petr Fiala, ministr dopravy Martin Kupka a generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Silný déšť zaplavil silnice v Brně.

Zdroj: HZS JMK