Místo tvrdého nerezu pod nohama měkký písek, místo taneční hudby zpěv ptáků. Lidé, kteří dávají přednost přírodním koupalištím před bazény plováren, mají teď na Brněnsku ideální podmínky. Kvalita vody ve sledovaných nádržích, rybnících a jezerech je podle jihomoravských krajských hygieniků ideální.

Díky několika chladnějším a deštivějším dnům zatím nemají sinice, které způsobují nepříjemné alergie, vhodné podmínky pro rozvoj. Lidé se tak mohou bez obav koupat i v Brněnské přehradě. „Kvalita vody je na všech plážích na stupni číslo jedna, tedy na tom nejlepším,“ informoval Petr Chmelař za společnost Povodí Moravy, která přehradu spravuje.

Vaza velký v brněnské ZOO
Brněnskou zoo nově zdobí vzácná papouščí trojčata

Jen na klimatické podmínky tu však nespoléhají. „Sinice se vyskytují ve vodních nádržích především kvůli fosforu, který se do nich dostává ze špatně fungujících čistíren odpadních vod. Poskytuje sinicím živiny. Fosfor proto na přítoku srážíme. Dávkujeme tam látku, která ho na sebe váže a ukládá se pak na dně v takové formě, kterou sinice nedokáží využít,“ vysvětlil Chmelař.

Přírodní koupaliště v Brně a na Brněnsku
- krajská hygienická stanice sleduje kvalitu vody na osmi místech: Brněnská přehrada (Kozí horka, Osada, Rakovec, Rokle, Sokolské koupaliště), jezírko ve Wellness Infinit Maximus, přírodní koupací biotop Brno-Jih, přírodní koupací biotop Kovalovice na Brněnsku
- situace: všechny sledované lokality jsou v pořádku
- doporučení hygieniků: nekoupat se ve vodách s plovoucím znečištěním a zákalem po deštích, v tocích pod městy s vyústěnými odpady, v rybochovných rybnících či rybnících pro chov drůbeže

S udržením čisté vody zde pomáhají i speciální věže, které ji provzdušňují a míchají.

Kvalitu vody sledují hygienici i v biotopu Brno-Jih. „Voda se kontroluje jednou za čtrnáct dní, teď je naprosto čistá,“ řekl zástupce ředitele biotopu David Penč.

Odborníci však v regionu kontrolují vodu jen na několika místech stanovených ministerstvem zdravotnictví. Miroslav Staněk z krajské hygieny varuje, že pokud se lidé nechají zlákat ke koupání tam, kde kvalitu nesledují, riskují zdravotní problémy. „Zdravotních rizik je celá řada, třeba střevní problémy, vyrážky, záněty sliznic, teploty a další,“ varoval.

Nejvážnější jsou podle brněnského praktického lékaře Tomáše Klobase alergické reakce. „Nejvíce hrozí samozřejmě alergikům. Hlavně těm, kteří mají atopický ekzém. Ale může se stát, že i zdravému člověku se devětkrát nic nestane a podesáté bude mít alergickou reakci,“ upozornil.

Doporučil také, aby rekreanti mířící do přírodních koupališť zvolili kaolinová jezírka, kde bývá voda čistější. Jedno takové lidé najdou třeba u obce Maršov na Brněnsku.

Buchta ze stromu za domem? Sbírejte ovoce, jinak shnije, nabádají obyvatele Brna

S koupáním v přírodních koupalištích je opatrný Brňan Ondřej Blaude. „Pro jednou mi to nevadí, ale pravidelně se v přírodních koupalištích nekoupu, ani je nevyhledávám,“ řekl student.

MICHAELA VAŇKOVÁ
JANA KOPECKÁ