Problémy zavinil výskyt koliformních bakterií. Pocházely ze vzorků vody, které vodaři odebrali v brněnském Žebětíně a Komíně. „Jak se bakterie do vody dostaly, budeme ještě vyšetřovat," ubezpečil zástupce generálního ředitele Brněnských vodovodů a kanalizací Petr Šindler.

Jedna z možných příčin znečištění má být nízký obsah dezinfekce ve vodě, který mohly způsobit například vysoké teploty posledních dnů. „Budeme muset projít všechny záznamy a výsledky testů z poslední doby," sdělil zástupce ředitele Šindler.

Brněnské vodovody začaly okamžitě po zjištění výskytu bakterií proplachovat páteřní vodovodní řady, čtyřnásobně zvýšily množství dezinfekce ve vodě a mimořádně vyčistily několik vodojemů. Částku za mimořádná opatření ještě neznají. „Jasno bude až na konci vyšetřování," dodal Šindler.

Případ nepitné vody dostal i předvolební nádech. Krátce před sobotním zveřejněním výsledků testů rozeslal hejtman Michal Hašek do médií prohlášení, ve kterém si stěžoval, že výsledky měl dostat krajský hygienik a také on, nicméně se tak dosud nestalo. „Laboratoře výsledky ohlásily v šest hodin odpoledne, do dvou minut jsme je rozesílali hromadným e-mailem všem dotčeným institucím," bránil se primátor Vokřál.

Při čtvrtečním oznámení o závadné vodě zcela zkolabovaly pod náporem lidí internetové stránky vodáren. Do informování se zapojili například i strážníci v parcích, kteří varovali před pitím z pítek. Ani mezi provozovatele restaurací se informace nedostala snadno. „Dostal jsem zprávu na facebooku, nikdo nás neinformoval. Přeposlal jsem ji známým, kteří taky pracují v baru," uvedl už ve čtvrtek například Jakub Zapletal z baru Paparazzi.

Právě nedostatečně zvládnutá komunikace se stala terčem kritiky lidí na internetu. Ta pak zčásti mohla za paniku, která mezi obyvateli nastala. V obchodech ve velkém skupovali balené vody.

Balíky vod nakupovala také Jana Vašovská. „Chci si udělat zásobu, kdyby voda nebyla pitná delší dobu," sdělila Brněnskému deníku Rovnost ve čtvrtek po oznámení vodáren.

Podobně jako ona se chovaly i tisíce dalších Brňanů, regály v obchodech zely prázdnotou. „Poptávku jsme zaznamenali a navyšujeme zásobování pro další dny," ubezpečila mluvčí řetězce Albert Barbora Vanko.

Do zasažených obcí okolo Brna putovala informace o riziku nejčastěji datovými schránkami. „Zprávu jsem dostal brzy odpoledne. Vyvěsili jsme ji na webových stránkách, facebooku a také jsme ji opakovaně hlásili v rozhlase," popsal postup například starosta Rajhradu na Brněnsku František Ondráček.

Podle Jany Derkové z jihomoravské hygienické stanice však nebezpečí nehrozilo. „Nešlo o žádnou fekální katastrofu, jako tomu bylo například minulý rok v Praze v Dejvicích," upozorňovala už dřív.

Řada lidí vzala celou situaci s humorem. Velmi rychle vznikla facebooková stránka s názvem Už můžu pít v Brně vodu? nebo koláže s texty jako Brněnskou vodu? Ne, pouze převařenou.