„Nárůst tarifů souvisí s vývojem nákladů na služby, které poskytují Brněnské vodárny a kanalizace. Nové tarify vodného a stočného v Brně začnou platit od 1. ledna 2024 a bude k nim uplatněno DPH v zákonné výši,“ sdělila Renata Hermanová, která má v Brněnských vodárnách a kanalizacích na starosti komunikaci.

Jak doplnila, cena za výrobu a dodávku jednoho litru pitné vody včetně následného odkanalizování a vyčištění vyprodukované vody odpadní činí zhruba deset haléřů. Při průměrné spotřebě sto čtyři litrů na osobu a den je denní výdaj za vodné a stočné jedenáct korun.

Gajdošova ulice v Brně je místem častých havárií vody.
Nejezdíte tudy i vy? Opravy vodovodu na rok zruší zastávku brněnské MHD

Do nových tarifů pro rok 2024 podnik promítl obnovu a údržbu vodárenské sítě a zařízení. Jen do údržby plánuje dát tři sta třicet milionů korun.

Velké zdražení zaznamenali Brňané na přelomu roku 2022 a 2023. Tehdy se ceny zvedly o sedmnáct procent.

Porovnání cen

  • Rok 2023: vodné 46,25, stočné 46,47, celkem 92,72 korun
  • Rok 2024: vodné 46,96, stočné 47,26, celkem 94,22 korun

Zdroj: Brněnské vodárny a kanalizace

Kromě vodného a stočného je pravidelným výdajem domácností také platba za teplo. Brněnské teplárny zlevňovaly na jaře a pak v říjnu. Cena tepelné energie na výstupu ze sekundární sítě, která se týká drtivé většiny domácností, nyní činí 1 199 korun za gigajoul. Deník o cenách tepla informoval ZDE.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vánoční stromy v Brně: Zelný trh předčí náměstí Svobody. Nesrovnatelné, zaznívá

Zdroj: Magdaléna Blažková