Procházka po parku Špilberk je pro Brňany od středy zase o něco příjemnější. Dělníci tam totiž opravili takzvanou kočárkovou cestu i její opěrnou zídku. Ale hlavně v parku vznikly veřejné záchody. V budově bývalé vodárny mezi Pellicovou ulicí a hradem.

„Tímto jsme otevřeli další opravenou část parku. Věřím, že lidi potěší nejen opravená cesta, ale především nové veřejné toalety s přebalovacím pultem pro mimina,“ řekl náměstek brněnského primátora Martin Ander. V budově nechybí ani bezbariérový záchod pro tělesně postižené.
Otevřeno bude do října, vždy od středy do neděle mezi desátou ráno a půl sedmou večerní. Vstup na WC je zdarma.

V budově bývalé vodárny vznikly úpravou i prostory, které chce Veřejná zeleň města Brna pronajímat. „Jsou z druhé strany domu. Tím, co vyděláme na pronájmu, snížíme náklady na provoz. V těch prostorách by se mohly konat třeba různé výstavy,“ podotkl ředitel Veřejné zeleně města Brna Jozef Kasala.

Lidé, kteří do parku chodí, si nové opravy pochvalují. „Je to tady teď úplně jiné. Potkávám tu často pejskaře, nebo lidi, kteří si sem chodí odpočinout po práci. Taky mladé dvojice nejsou žádnou výjimkou. Ale myslím, že lidé do parku chodí víc a víc, a to je dobře,“ řekla Blanka Hanzelová, která bydlí nedaleko a chodí na procházky kolem Špilberku třikrát do týdne.

Záchody u Špilberku mají brzo doplnit i další veřejná WC v centru města. Brno je totiž v jejich počtu v porovnáním s ostatními velkými městy až na sedmnáctém místě z jedenadvaceti. Na sto tisíc obyvatel vychází v Brně jen 1,6 veřejných toalet spravovaných městem.

„Plánujeme například postavit záchody v proluce Kozí ulice. A vzniknout mají taky ve všech nových parkovacích domech ve městě,“ zdůraznil Ander.

Otevření toalet je jen jednou z etap opravy parku, kterou město naplánovalo. Magistrát chce postupně zpřístupnit i další části zelené plochy. To vše nejpozději do dvou let, aby tím mohli oslavit sto padesát let od založení parku. „Dotace na potřebné práce už jsou schválené. Uvidíme teď, jak stihneme vyřídit všechna povolení na stavbu,“ vysvětlil Ander.

Celková rekonstrukce parku si vyžádá víc než sto milionů korun. „Část zaplatí město, asi šedesát milionů by mělo přijít z evropských fondů,“ upřesnil mluvčí magistrátu Pavel Žára.

V následujících dvou letech dělníci ještě opraví severní stranu parku. Tam se mají zaměřit hlavně na všechny cesty, osvětlení, odpadkové koše a zeleň.
První dvě etapy oprav už jsou hotové. V minulém roce tam v nově upraveném jihozápadním pavilonu vzniklo umělé jezírko s vodopády a okrasnými rybami. Od jara na svazích kvetou tisy, šeříky a skalku zdobí břečťan.

Město ale neinvestuje jen do oprav parku. Několik let už rekonstruuje i hrad Špilberk, se kterým má do budoucna velké plány. „Chceme, aby tam vznikly třeba stánky s občerstvením a kavárna. Ve zvláštním obchodě se budou prodávat suvenýry,“ popsal některé z novinek už dříve Pavel Ciprian, ředitel Muzea města Brna, které Špilberk spravuje.

Opravy hradu Špilberk a jeho parku.

Hrad chystá nové akce i výstavy

Hrad Špilberk čeká důkladnější přestavba, než se původně plánovalo. To všechno mimo jiné proto, aby jej navštěvovalo více lidí. Zatím ale město čeká na to, kolik peněz získá z evropských fondů.

„Chtěli bychom, aby na hrad chodilo kolem tří set tisíc návštěvníků ročně. Proto chystáme od roku 2012 mnoho vylepšení,“ uvedl už dříve kulturní náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský. Podle něj nyní hrad navštíví přibližně sto třicet tisíc lidí za rok.

Úpravy hradu i výstav, které se v něm konají, budou podle odhadů stát více než dvě stě milionů korun. A zatím není jisté, kdy začnou, ani kdy skončí. „Vše se odvine od toho, kolik dostaneme peněz z Unie,“ vysvětlil Pavel Ciprian, ředitel Muzea města Brna, které hrad spravuje.

Město proto nachystalo projekt s názvem Velký Špilberk. Jeho součástí jsou i návrhy, jak vylepšit servis pro návštěvníky. „Chtěli bychom třeba nové informační centrum. Nebo taky dětský koutek. To vše nám teď na hradě chybí,“ řekl Ciprian.

Muzeum chce zmodernizovat i stávající expozice a vytvořit několik nových. „Prohlídku hradu chceme podpořit interaktivními prvky. Vznikne tam třeba informační centrum a 3D produkce, na které si každý prohlédne trojrozměrný pohled na celý hrad,“ vysvětlil Rychnovský.

Brněnské kulturní centrum, jež má na starosti kulturní akce na hradě, plánuje jejich rozšíření. „Pokračujeme v úspěšných shakespearovských hrách. V nově opraveném hradním příkopu pak plánujeme divadelní představení pro zhruba dvě stě až tři sta lidí,“ popsal dříve některé záměry programový šéf Brněnského kulturního centra Jan Nováček. (jb)

Na lanovku zatím chybějí peníze

i, kdo zatouží po výhledu na Brno ze Špilberku, si na kopec ještě nějakou dobu musejí vyšlápnout pěšky. Návrh postavit lanovku vedoucí k dominantě Brna stále ještě projednává městské zastupitelstvo. Zatím bez výsledku.

„Projekt je v současnosti v jakémsi mezistadiu projednávání, takže nic bližšího bohužel ještě nevíme,“ řekl Zbyněk Šolc z občanského sdružení Více pro Brno, které s nápadem přišlo. I když se prvotní myšlenka zastupitelstvu zamlouvala, její uskutečnění zatím asi ztroskotá na nedostatku peněz.

„Není nikdo, kdo by projektu bránil. Mně osobně se líbí, ale vše je především otázka peněz. A předpokládám, že v nejbližších dvou letech je na tento projekt nenajdeme,“ předpověděl už dříve náměstek brněnského primátora Ladislav Macek, jak asi projednávání dopadne.

Šolc ale tvrdí, že peníze nejsou v tomto případě tím hlavním problémem. „Nemyslím si, že hrají až takovou roli. Jsou tu evropské fondy, které pokryjí podstatnou část nákladů. Zbytek peněz bychom mohli sehnat od různých sponzorů,“ věří Šolc.

Duší celého projektu je bývalý brněnský primátor a současný senátor Richard Svoboda. Podle něj by lanovka výrazně pomohla lidem se sníženou pohyblivostí a maminkám s kočárky.

Lanovka, jejíž nástupní stanice by vznikla v Husově ulici, může podle projektu vyjet na kopec za necelé dvě minuty. „Navrhoval bych, aby se nastupovalo naproti hotelu International. Nebo by to šlo i u sídla ombudsmana v Údolní ulici,“ řekl předseda magistrátní dopravní komise Josef Veselý. Prvotní nápad vybudovat lanovku pochází už z roku 1995. Tehdy se uvažovalo o tom, že by vedla tunelem. (maf)