Cesta do vodního ráje měří z Brna přibližně patnáct kilometrů. Andělskou nabídku tvoří několik bazénů, dlouhý tobogan, posilovna, sál na aerobik, relaxační a regenerační procedury. A také medová pivní koupel pro dva. Sportovně­relaxační komplex Wellness Kuřim otevře dveře do tamního ráje 10. října.

Areál o rozloze čtyři tisíce metrů čtverečních vznikl rekonstrukcí a rozšířením třicet let starého bazénu. „Už dosluhoval a na jeho provoz jsme dopláceli sedm až osm milionů korun ročně,“ uvedl místostarosta Kuřimi Ladislav Ambrož. Dodal, že kompletní přestavba byla nejvýhodnější variantou. „Oprava by stála osmdesát milionů korun, rekonstrukce a rozšíření přišly na 168 milionů. Sto milionů zaplatilo město, na zbytek se podařilo získat dotaci,“ řekl Ambrož.

Nabídnou práci

Manažer wellness centra Jan Sojka podotkl, že v Kuřimi vznikne nový turistický cíl a také třiatřicet pracovních míst. „Počítáme, že areál ročně navštíví 150 až 200 tisíc lidí z okruhu přibližně šedesáti kilometrů,“ odhadl. S množstvím návštěvníků souvisí i možnost parkování. „Věděli jsme, že parkování by mohl být problém. Proto jsme k parkovišti o sedmdesáti místech přikoupili ještě pozemek polikliniky, kde je stejný počet míst,“ sdělil Sojka.

Aquapark nabídne ve vnitřní části areálu čtyřiasedmdesát metrů dlouhý tobogan, parní a vířivou lázeň. Zajímavostí je školní bazén s unikátním posuvným dnem, díky kterému je možné nastavit hloubku. V přízemí se nachází fitness centrum se čtyřiceti stroji, kardio zónou či aerobním sálem s odpruženou podlahou. Součástí fitness centra budou i masážní a relaxační stroje.

Zajímavostí je medová pivní koupel, při níž se dva lidé ponoří do vany s pivem, které má blahodárné účinky na kůži i krevní oběh. Medové pivo dostanou návštěvníci i k osvěžení. Procedura trvá přibližně hodinu. „Nepočítáme, že tam bude pořád plno. Je to spíše jakýsi bonbonek. Lidé si mohou koupel například věnovat jako dárek,“ řekl o neobvyklé službě Sojka. Pár, který si pivní koupel dopřeje, může odložit děti do dětského koutku, který bude v areálu rovněž k dispozici.

Podobné centrum v regionu chybělo. „Doba pokročila, lidé už moc nejezdí k rybníkům, ale chtějí se bavit. Proto jsou potřeba aquaparky. Kuřimský areál je navíc multifunkční, nabízí nejrůznější aktivity,“ uvedla Libuše Vlachová z jihomoravské Centrály cestovního ruchu.

Chvála i kritika

Z řad místních se ozývají vesměs pochvalné hlasy. „Je to dobré, hlavně pro mladé. Jsem rád. Něco to sice stojí, ale měla by to být dobrá investice,“ myslí si důchodce Miroslav Kupský, který bydlí nedaleko areálu. Najdou se však i kritici. „Mně se to nelíbí, vstup bude dražší než dřív a zmenší se počet drah na kondiční plavání. Pro rodiny to na časté návštěvy moc vhodné není,“ řekla Veronika Osovská.

Slavnostní otevření areálu se očekává sedmého října, běžný provoz začne o tři dny později. Už devátého října se mohou návštěvníci přijít podívat na den otevřených dveří, kde je čeká bohatý program se závěrečným ohňostrojem. Sojka věří, že se vše stihne včas, i když stavební práce jsou ještě stále v plném proudu. „Areál vypadá zatím rozestavěně, přesto jde zatím všechno podle plánu,“ ujistil Sojka.

ONDŘEJ PÁLENÍK