„Postupné zvyšování hladiny potrvá v závislosti na výši přítoku přibližně měsíc a hladina za tu dobu vystoupá o čtyři metry,“ informovala ve středu za Povodí Moravy Jana Kučerová.

Hladinu má sníženou na zimní úroveň také vodní nádrž Jevišovice na Znojemsku, kterou budou vodohospodáři napouštět o měsíc později.

Zároveň ale upozorňují na to, že letošní zima nepřinesla, především do nížin, potřebné sněhové zásoby. „Na konci února jsou zásoby vody ve sněhu nad přehradami minimální, na většině dokonce nulové,“ upozornila Kučerová.

Srážka dvou aut z úterního podvečera v Rosicích.
VIDEO: Srážka dvou aut v Rosicích. Hasiči museli řidičku z vozu vyprostit

Jarní tání podle ní přišlo výrazně dříve než v minulých letech. Toky odvodňující horské oblasti jsou tak nyní nadprůměrně vodnaté. „Příkladem je řeka Morava na svém horním toku, která dosahuje dvojnásobku průměrného únorového průtoku,“ přiblížila pracovnice Povodí Moravy. To bylo viditelné i na dolním toku především o posledním víkendu a prvních dvou dnech tohoto týdne, když například hladina Moravy u Strážnice vystoupala zhruba o půldruhého metru.

Naopak menší toky dosahují jen okolo padesáti procent průměrných únorových hodnot. Velička na Hodonínsku dokonce ještě o deset procent méně.

Vodohospodáři už od poloviny ledna zachytávají přitékající vodu v nádržích, aby zajistili dostatek vody pro jarní a letní měsíce. „Jen za minulý týden tak v nádržích zachytili 9,5 milionu m3 vody,“ sdělila Kučerová. Aktuální naplněnosti vodních nádrží dosahují tak dosahují osmdesát až sta procent. Třeba oblíbená Vranovská přehrada na Znojemsku je tak na 83 procentech.