Dvě obří nádrže z let 1870 a 1900, které se ukrývají uvnitř východního barokního opevnění Špilberku, v minulosti sloužily jako zásobárna vody pro město Brno. Správci památky se letos rozhodli prohlídkový okruh Vodojemy na Špilberku oživit a od dubna se tam dostane i veřejnost.

Když sloužil svému původnímu účelu, byl vodojem z roku 1900 plný vody. Sahala až do výšky pěti a půl metru. Nyní při vstupu do něj už nemusí mít lidé strach, že by se začali topit. Naopak sejdou po schodech dolů a mohou se procházet po podlaze železobetonové stavby.

Co se dočtete dále

  • Co nového nabídnou vodojemy po rekonstrukci?
  • Jaké je vstupné?
  • Co odhalí promítané video?

Jednou ze součástí prohlídky je promítání videa. Návštěvníci uvidí například historické fotografie, které zachytily výstavbu nebo funkci vodojemů na Špilberku. Z novějšího železobetonového se totiž později turisté dostanou i do staršího vyzděného z cihel, jehož historie sahá až do roku 1870.

„Dbáme na to, aby odsud lidé odcházeli nejen se zážitkem, ale i povědomím o zdejší historii," říká Pavel Žára z Muzea města Brna, pod které hrad Špilberk patří.

close Vodojemy na brněnském hradu Špilberk v novém. info Zdroj: Deník/Michal Hrabal zoom_in Vodojemy na brněnském hradu Špilberk v novém.

Příchozí se mimo jiné dozvědí, kolik milionů litrů bylo v novějším z obou vodojemů na Špilberku uskladněno. Jako zásobárna pro město sloužil přibližně do dvacátých let minulého století. „V novějším vodojemu bylo přesně jeden milion a 234 tisíc litrů vody, což je při dnešní spotřebě objem pro zhruba třináctitisícové město. Samozřejmě tehdy taková spotřeba vody nebyla," tvrdí Žára.

Při prohlídce se ve vodojemech různě mění nasvětlení. I to je novinka. „Při videu se prostory zatmavují, při prohlídce exponátů se naopak světla více rozsvěcují. Každý z osmi nejdůležitějších exponátů se pak nasvěcuje zvlášť," líčí Žára.

  • Podívejte se s Deníkem do modernizovaných vodojemů
Vodojemy na Špilberku v novém. Podívali jsme se dovnitř před prvními návštěvníky. | Video: Deník/Michal Hrabal

V prostoru obou nádrží si turisté prohlédnou cennou sbírku kamenických a kamenosochařských artefaktů. Jedná se o exponáty jednotlivých staveb z historie města. „Je tady například Sedící Turek nebo Svorník klenby, což je část kaple, která dříve stávala na Dominikánsakém náměstí," zmiňuje Žára.

Nejstarším přesně datovaným artefaktem je pak náhrobek rektora Alberta z Krosna z roku 1399 z kostela svatého Mikuláše, který stál na náměstí Svobody. Dohromady jsou uvnitř vodojemů k vidění více než tři desítky kamenných cenností. Základní vstupné na tento prohlídkový okruh stojí 120 korun.

VIDĚLI JSTE? Přestavba křižovatky u Brněnské přehrady: kolony aut, zavřený přechod, podívejte

V křižovatce platí omezení pro řidiče i chodce. | Video: Deník/Magdaléna Blažková