Výpadek proudu by měl vážné důsledky. „Bezpečnostní situace v Evropě se za poslední léta změnila. Podobné areály, jako je v Sokolnicích, mohou být cílem útočníků. Výpadek elektřiny by způsobil problémy ve zdravotnictví nebo dopravě a způsobil tak chaos,” zdůvodňuje volbu místa cvičení ředitel Krajského vojenského velitelství Brno Radek Černý.

Nad hlavami diváků srší elektrický proud. Přes hlasité rozkazy jednotek, které se připravují na další ukázku, je proud stále slyšet. Vojáci i policisté vyčkávají na místě, kde kontrolují projíždějící auta. Buď pasažéry nechají projet, nebo je zadrží.

Blíží se dodávka. Voják kontroluje počet cestujících a posílá signál veliteli. „Vozidlo, dvě osoby,” volá.

Auto pokračuje o kus dále a na výzvu vystupují řidič se spolujezdcem ven kvůli prohlídce. „Nyní vám sáhnu do intimních partií,” oznamuje prohledávanému voják. Zástupce velitele čety roty aktivních záloh Michal Zduba divákům vysvětluje, že mezi nejčastější místa, kam lidé zbraň schovávají, patří právě i vnitřní strana stehen.

Policista se služebním psem obchází auto a fena Ivera hledá případné výbušniny. „Nález,” volá voják. „Lehni na zem,” křičí na zadržené muže další dva vojáci a zároveň je povalují do trávy. Nasazují jim pouta a čekají na příjezd státní policie. Každého z pachatelů odvážejí policisté zvlášť.

Situace je ale stále napjatá. „Útok,” volají vojáci na kolegy za sebou. O pár chvil později přijíždějí posily, které se snaží útočníky obejít, což se jim daří a pachatele zneškodňují.

Ve vzduchu je cítit střelný prach a dýmovnice. Dodávka s výbušninou začíná hořet. Pro dojem požáru použily jednotky kouř z dýmovnice. Situaci zachraňují vojenští hasiči, kteří hasí auto pěnou, a až poté vodou. „Pachatelé zapomněli zavřít okýnko,” žertuje Zduba při pohledu na dodávku obalenou hasicí pěnou, která kape dovnitř.

Kromě fyzického výkonu předvádějí ochranné složky svoje vybavení. Policisté nastupují do akce se samopalem MP5, vojáci zase se samopalem vzoru 58. Při speciálních misích používá armáda třeba granátomet, útočnou pušku Bren nebo Dragunovovu odstřelovací pušku. „Dragunov vám nedá nic zadarmo. Reaguje třeba i na počasí. Když zvládnete tuto zbraň, zvládnete střílet ze všeho,” popisuje voják mechanizovaného útvaru. Z vozidel je k vidění obrněný transportér Pandur.

Sokolnická rozvodna zásobuje elektřinou část Brna, Brněnska a velkou část jihovýchodní Moravy. „Cvičení vítáme. Je důležité vědět, jak a kde se v areálu může armáda bezpečně pohybovat,” popisuje předseda představenstva E.ON Distribuce Zdeněk Bauer.

Cvičení se účastní padesát vojáků aktivních záloh, patnáct vojáků z povolání, šest policistů, pět vojenských hasičů a dva záchranáři Českého červeného kříže. To by však podle Černého při opravdovém zásahu nestačilo. „Potřebovali bychom třikrát více lidí. Vojáci se musí střídat, aby si odpočinuli,” upozorňuje Černý.

ELIŠKA POSPÍŠILOVÁ