Kontroloři poukázali na to, že počet nemovitostí, se kterými hospodaří ministerstvo obrany, neodpovídá potřebám armády, což zatěžuje státní rozpočet. „Správa těchto budov stojí několik milionů korun. Jde přitom o majetek, který obrana přestala užívat často už před rokem 2010,“ vysvětlil mluvčí úřadu Václav Kešner.

Kasárna v Černých Polích deset let využívala Univerzita obrany jako skladiště. „Patnáct let ale budovu nikdo neopravoval, jelikož ministerstvo definitivně rozhodlo, jak ji využít, až v roce 2015. O dva roky později při přípravě zakázky na opravu zjistilo, že je budova zanedbaná a částka na opravu bude o šedesát procent vyšší,“ dodal Kešner.

Ilustrační foto
Nechal projet vlak a vjel na přejezd. Auto smetl rychlík jedoucí po druhé koleji

Ministerstvo obrany se k závěrům úřadu odmítlo vyjádřit.

Armádní nemovitosti v Brně

- Kasárna Jaselská: budova je zbouraná, město se soudí o pozemek se společností Kliminvest.
- Kasárna Lerchova: vznikne komunitní centrum.
- Kasárna Židenice: město svou polovinu částečně pronajímá.
- Kasárna Veveří: plánují bytový komplex.
- Kasárna v Černých Polích: armádní objekt.
- Kasárna v Řečkovicích: využívá několik ministerstev.

Ve vlastnictví státu jsou také kasárna v Řečkovicích, se kterými hospodaří hned několik resortů. Využívá je ministerstvo vnitra, kultury i obrany.

Podle starosty městské části Marka Viskota závisí další využití areálu na novém územním plánu. „Je to otázka několika let. V Řečkovicích řešíme tenhle prostor dlouhodobě, jelikož některé části chátrají a zanedbanost je značná, zejména budovy patřící obraně. Z pozice městské části s tím ale nic neuděláme,“ poznamenal starosta.

Souhlasí s ním také místní obyvatel Miroslav Pauler. „Uvnitř jsem nikdy nebyl, ale zvenku to na mě působí tak, že je to v dezolátním stavu,“ poznamenal muž.

Komentovaná prohlídka sokolského areálu s architektem Robertem Václavíkem.
Největší sokolovna? Stadion v Kounicově ulici. Lidé si prohlédli světový unikát

Plně využitá mohou za několik let být také kasárna v Židenicích, která částečně patří městu. S představiteli Brna dlouhodobě jedná o směně Policie České republiky. Bývalý vojenský areál chce využít jako moderní komplex se všemi policejními útvary. „Vlastníme tam již tři nemovitosti. V současnosti zajišťujeme podklady pro získání peněz,“ potvrdil policejní mluvčí Pavel Šváb.

Jednání o dalších detailech plánují obě strany na začátek února. „Jsme připraveni směnit objekt s jejich budovami. Předpokládáme ještě ale nějaký doplatek ze strany policie,“ sdělil radní pro oblast majetku Róbert Čuma.

Hradozámecká noc ve slavných brněnských vilách.
Nabitý program ve vilách: Jurkovič zve na čajový dýchánek a večírek k Chorynským

Nevlídně působí areál židenických kasáren například na Brňana Tomáše Pelikána, který bydlí poblíž. „Některé budovy se zřejmě využívají, ale ostatní vypadají dost škaredě a strašidelně. Určitě je škoda, že tak velký areál není zcela využitý,“ poznamenal.