Pracujete na základně taktického letectva v Čáslavi na Kutnohorsku. Proč jste musel odcestovat do Iráku?
Tamní armáda si před dvěma lety koupila letadla, se kterými pracuji. Jsou to stíhačky L-159. Od roku 2016 technici z Čáslavi jezdí Iráčany školit. Letos to vyšlo i na mě. Přednášeli jsme jim a ukazovali, jak se o letadla starat, opravovat je a provozovat. Nejvíce času jsme trávili v hangáru.

Co konkrétně jste měl irácké kolegy naučit?
Zabývám se analýzou a vyhodnocováním závad. Stahuji data z černé skříňky, následně se probírám tím, kde se stala chyba, a snažím se najít řešení závad.

Marcel Štěpánek
• Narodil se 8. května v Brně.
• Studuje Fakultu vojenských technologií na Univerzitě obrany. Nyní je na doktorském studiu.
• Pracuje jako letecký technik české armády na základně v Čáslavi. Vyhledává a řeší závady zejména u stíhaček.
• Od 4. února do 9. srpna vyučoval tamní armádu na letišti v iráckém Baládu, které je vzdálené necelých devadesát kilometrů od hlavního města Bagdád.

S kolika Čechy jste v Iráku byl?
Jádro bylo sedm techniků. Na starost jsme měli padesát lidí. Dále tam byla nejrůznější podpora, jako například vojenští policisté. Ti nám dělali ochranku, chodili s námi všude se samopaly a hlídali, aby na nás iráčtí technici nezaútočili.

Proč by na vás útočili kolegové?
Po práci chodili domů a my jsme nevěděli, co se děje za branami letiště. Vůbec jsme ho neopouštěli. Věděli jsme jen, že v okolí jsou neustále nějaké atentáty. Každý den tam umírali lidé. Zvláště napjatá byla situace při dubnových volbách. Mohlo se stát, že se technik vrátí domů a tam bude držet terorista jako rukojmí jeho rodinu s tím, že nás má druhý den zabít…

…KOMPLETNÍ ROZHOVOR SI PŘEČTĚTE V SOBOTNÍM (8.9.2018) TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ DENÍKU ROVNOST