Dlouhých sto dvanáct dní trvalo obléhání Brna, které se stalo poslední významnou událostí třicetileté války. Na Kraví hoře ale nyní lidé pozorují její zkrácenou verzi. „Zítra naposledy udeříme na město. Ještě dřív, než na Petrově bude zvonit poledne, musí být Brno naše. Jestli ne, odtáhneme,“ praví generál Torstenson před takřka čtyřmi staletími. Kromě hlasitých výbuchů dobových děl se místem občas rozléhá také pláč dětí, které realisticky vypadající bitva příliš vystrašila.

Nabitý program ale neskrývá jen rozlehlé bojiště, na němž měří síly dělostřelci, pěchota i jezdci na koních. Kolem Kraví hory najdou návštěvníci nejrůznější stánky, ať už s imitacemi dobových předmětů či občerstvením. Všechny oči se ale upírají na bitvu a propracované kostýmy. „Dnes můžeme sledovat až dvě stě nadšenců, kteří se nám rozhodli ukázat, jak obléhání Brna vypadalo. Jsem ráda, že si takovou podívanou mohu užít,“ oceňuje brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Opozdilci, kteří bitvu s historickým komentářem nestihli, ale nemusí být smutní. Oslavy Dne Brna pokračují také v neděli. Kromě bohoslužby nebo komentované prohlídky kostela si užijí i trh s ukázkami řemesel na Špilberku nebo volnou interpretaci středověké hudby. Mlsné jazýčky zase uspokojí v restauraci Živá voda pod Petrovem, kde jsou k ochutnání světové speciality. Od francouzských šneků po vietnamské závitky. „Na Kraví hoře se nám líbí, zítra si nejspíš projdeme ještě Špilberk. Je fajn, že můžeme víkend využít takhle aktivně,“ pochvaluje si jedna z návštěvnic Sofie Závodská.