Danuše Nerudová

close Kandidátka za STAN Danuše Nerudová. info Zdroj: Deník zoom_in Danuše Nerudová. věk: 45 let

strana: Starostové a osobnosti pro Evropu

výsledek: 59 577 hlasů

celkové umístění: 7. místo

Především brněnská stopa v letošních volbách do Evropského parlamentu. Pětačtyřicetiletá lídryně kandidátky hnutí STAN se v loňském roce ucházela o post prezidentky České republiky, lidé ji však znají rovněž jako ekonomku nebo bývalou rektorku brněnské Mendelovy univerzity.

Tam působila přibližně dvě desetiletí. Kromě čtyřleté funkce rektorky zastávala dlouhodobě post vedoucí Ústavu účetnictví a daní tamní Provozně ekonomické fakulty. Ke konci loňského října ale na funkci rezignovala, a to kvůli nesouhlasu se směřováním fakulty a kandidatuře do Evropského parlamentu.

Markéta Gregorová

close Místopředsedkyně Pirátů Markéta Gregorová. info Zdroj: Deník/Zbyněk Pecák zoom_in Markéta Gregorová. věk: 31 let

strana: Česká pirátská strana

výsledek: 23 388 hlasů

celkové umístění: 15. místo

Současná místopředsedkyně České pirátské strany. V Evropském parlamentu zasedá už pět let, jejím zaměřením je zejména kyberbezpečnost a boj s dezinformacemi.

S Jihomoravským krajem a zejména Brnem ji pojí studia, ale i dřívější politická kariéra. Bakalářský titul získala Gregorová na Masarykově univerzitě, a to v oborech Mezinárodní vztahy a Evropská studia V roce 2018 se v Brně stala městskou zastupitelkou za Piráty, hned o rok později ji lidé zvolili jako jednu z českých europoslankyň.

Ondřej Krutílek

close Kandidát za koalici Spolu Ondřej Krutílek. info Zdroj: se souhlasem ODS zoom_in Ondřej Krutílek. věk: 43 let

strana: SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)

výsledek: 20 504 hlasů

celkové umístění: 17. místo

Pravá ruka europoslance Alexandra Vondry. Třiačtyřicetiletý Ondřej Krutíek od posledních eurovoleb v roce 2019 pracoval jako šéf Vondrovy kanceláře. Věnuje se zejména analýze legislativy Evropské unie.

O mandát v Evropském parlamentu se Krutílek ucházel již před pěti lety, kdy za občanské demokraty kandidoval ze čtvrtého místa. Křeslo se mu však tehdy nepovedlo získat, a to kvůli preferenčním hlasům, díky kterým jej na kandidátce přeskočil právě Vondra.

S Jihomoravským krajem pojí Krutílka mimo jiné studia. Na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity vystudoval obory politologie, mezinárodní vztahy a evropská studia. Jako analytik evropské legislativy působí již dvacet let.

Ondřej Kovařík

close Europoslanec Ondřej Kovařík z hnutí ANO. info Zdroj: hnutí ANO zoom_in Ondřej Kovařík. věk: 43 let

strana: ANO 2011

výsledek: 4 863 hlasů

celkové umístění: 21. místo

Má před sebou jako poslanec Evropského parlamentu již druhé funkční období. V uplynulých pěti letech se v europarlamentu zabýval například podporou malých a středních podniků a dopravou. Dříve působil mimo jiné na českém ministerstvu zahraničních věcí v sekci ekonomických vztahů. Od října 2015 až do svého zvolení europoslancem v roce 2019 působil jako hlavní poradce poslanecké delegace hnutí ANO 2011 v Evropském parlamentu a jako asistent europoslankyně Dity Charanzové.

S jižní Moravou ho pojí vztah ke Kyjovu na Hodonínsku. Zde se narodil a také žil.