Danuše Nerudová

Kandidátka za STAN Danuše Nerudová.Danuše Nerudová.Zdroj: Deníkvěk: 45 let

strana: Starostové a osobnosti pro Evropu

výsledek: 59 577 hlasů

celkové umístění: 7. místo

Především brněnská stopa v letošních volbách do Evropského parlamentu. Pětačtyřicetiletá lídryně kandidátky hnutí STAN se v loňském roce ucházela o post prezidentky České republiky, lidé ji však znají rovněž jako ekonomku nebo bývalou rektorku brněnské Mendelovy univerzity.

Danuše Nerudová.
Nerudová skončí v čele ústavu Mendelovy univerzity v Brně, vyhlíží europarlament

Tam působila přibližně dvě desetiletí. Kromě čtyřleté funkce rektorky zastávala dlouhodobě post vedoucí Ústavu účetnictví a daní tamní Provozně ekonomické fakulty. Ke konci loňského října ale na funkci rezignovala, a to kvůli nesouhlasu se směřováním fakulty a kandidatuře do Evropského parlamentu.

Markéta Gregorová

Místopředsedkyně Pirátů Markéta Gregorová.Markéta Gregorová.Zdroj: Deník/Zbyněk Pecákvěk: 31 let

strana: Česká pirátská strana

výsledek: 23 388 hlasů

celkové umístění: 15. místo

Současná místopředsedkyně České pirátské strany. V Evropském parlamentu zasedá už pět let, jejím zaměřením je zejména kyberbezpečnost a boj s dezinformacemi.

Místopředsedkyně Pirátů Markéta Gregorová.
Na nácky žádnou etiketu uplatňovat nebudu, říká Pirátka Gregorová

S Jihomoravským krajem a zejména Brnem ji pojí studia, ale i dřívější politická kariéra. Bakalářský titul získala Gregorová na Masarykově univerzitě, a to v oborech Mezinárodní vztahy a Evropská studia V roce 2018 se v Brně stala městskou zastupitelkou za Piráty, hned o rok později ji lidé zvolili jako jednu z českých europoslankyň.

Ondřej Krutílek

Kandidát za koalici Spolu Ondřej Krutílek.Ondřej Krutílek.Zdroj: se souhlasem ODSvěk: 43 let

strana: SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)

výsledek: 20 504 hlasů

celkové umístění: 17. místo

Pravá ruka europoslance Alexandra Vondry. Třiačtyřicetiletý Ondřej Krutíek od posledních eurovoleb v roce 2019 pracoval jako šéf Vondrovy kanceláře. Věnuje se zejména analýze legislativy Evropské unie.

Kandidátka za STAN Danuše Nerudová.
Volby do Evropského parlamentu: podívejte se, kdo spojený s Brnem kandiduje

O mandát v Evropském parlamentu se Krutílek ucházel již před pěti lety, kdy za občanské demokraty kandidoval ze čtvrtého místa. Křeslo se mu však tehdy nepovedlo získat, a to kvůli preferenčním hlasům, díky kterým jej na kandidátce přeskočil právě Vondra.

S Jihomoravským krajem pojí Krutílka mimo jiné studia. Na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity vystudoval obory politologie, mezinárodní vztahy a evropská studia. Jako analytik evropské legislativy působí již dvacet let.

Ondřej Kovařík

Europoslanec Ondřej Kovařík z hnutí ANO.Ondřej Kovařík.Zdroj: hnutí ANOvěk: 43 let

strana: ANO 2011

výsledek: 4 863 hlasů

celkové umístění: 21. místo

Má před sebou jako poslanec Evropského parlamentu již druhé funkční období. V uplynulých pěti letech se v europarlamentu zabýval například podporou malých a středních podniků a dopravou. Dříve působil mimo jiné na českém ministerstvu zahraničních věcí v sekci ekonomických vztahů. Od října 2015 až do svého zvolení europoslancem v roce 2019 působil jako hlavní poradce poslanecké delegace hnutí ANO 2011 v Evropském parlamentu a jako asistent europoslankyně Dity Charanzové.

Eurovolby 2024 vyhrálo ANO (na fotografii) před SPOLU.
Eurovolby 2024: Volby vyhrálo ANO, SPOLU je druhé. Účast byla přes 36 procent

S jižní Moravou ho pojí vztah ke Kyjovu na Hodonínsku. Zde se narodil a také žil.