Drtivým vítězstvím strany Změna pro Kratochvilku 2011 skončily v sobotu volby do zastupitelstva Kratochvilky na Brněnsku. Strana dostala přes tři čtvrtiny platných hlasů. Přesně 75,95 procent,“ uvedla místopředsedkyně volební komise v Kratochvilce Eva Staňková.

Změna pro Kratochvilku 2011 proto může sama sestavit zastupitelstvo. Obec v příštích letech povedou Michal Zoblivý, František Malý, Jiří Vozdecký, Luděk Klouček a Helena Hurtová. Z minulého zastupitelstva tak ve vedení obce zůstali pouze Malý se Zoblivým.

Bývalá starostka Jana Trojanová znovu nekandidovala a místostarosta Antonín Nedoma neuspěl. Jeho strana Za rozvoj obce získala necelých 8 procent hlasů. Na stejné hranici se pohybovala také další dvě uskupení, která ve volbách kandidovala. Za obec krásnější a Pro obec přátelskou.

Podle místopředsedkyně volební komise byl zájem o volby velký, žádné problémy ale nebyly. „K urnám přitom přišlo přes 70 procent oprávněných voličů,“ poznamenala Staňková.

Přibice: těsný výsledek

Dneska se to všechno rozsekne, věřili v sobotu lidé, kteří odcházeli z jediné volební místnosti v Přibicích. Měli společné přání: aby z nových voleb vzešel jasný vítěz a rozjitřené emoce v rozhádané obci opadly.

„Sedmnáct let jsem nebyla u voleb. Když zemřela vnučka, přestalo mě všechno bavit. Když je to ale teď tak rozhádané, říkám si, že i ten můj hlas může pomoci to změnit,“ podělila se o své pocity těsně po vhození obálky do volební urny například Ludmila Růjzlová.

Podobně jako ona uvažovali i další obyvatelé obce. Svědčí o tom vysoká volební účast, která překročila 66,6 procenta. Odevzdat svůj hlas přišlo o 286 lidí více než v řádném podzimním termínu. Jasný výsledek to ale ani tak nepřineslo.

Nejvíce hlasů dostali stejně jako před rokem nezávislí Za rozvoj Přibic, a to čtyřiatřicet procent. V jedenáctičlenném zastupitelstvu jim budou patřit čtyři místa. Poslední vládnoucí koalice má ovšem křesel pět – tři získala ODS a dvě kandidátka s názvem Za soudržnost Přibic, jejímž základem se stala předchozí Změna pro Přibice 2010.

O tom, kdo v Přibicích povládne, tak zřejmě rozhodnou v povolebních vyjednáváních dvě nová uskupení – Pro Přibice a Pořádek a právo. Obě získaly v sobotních volbách téměř jedenáct procent hlasů a v zastupitelstvu budou mít po jednom zástupci.

Předčasné volby v Přibicích se obešly bez problémů. „Žádné kupčení s hlasy ani náhlý nárůst počtu voličů jsme nemuseli řešit. Všechno probíhalo v klidu a podle zákona, což potvrdila i kontrola z Pohořelic,“ uvedla členka volební komise Stanislava Košková.

Do volební místnosti si našla cestu také řada prvovoličů. „Není mi jedno, kdo bude starosta,“ zdůvodnila čerstvě osmnáctiletá Lucie Effenbergerová, proč přišla volit.

Přibické zastupitelstvo se rozpadlo letos v březnu poté, co zastupitelé ze dvou kandidátek podali demisi. Důvodem byly opakované útoky opozice na starostu Františka Stankoviče (ODS). Jeho někdejší zástupce Miroslav Effenberger (Za rozvoj Přibic) ho vinil ze špatného hospodaření. Koaliční zastupitelé rezignovali, protože v napjaté atmosféře se podle nich nedalo pracovat.

VOLBY V PŘIBICÍCH

Za rozvoj Přibic 34,04 %, 4 mandáty
Občanská demokratická strana 28,78 %, 3 mandáty
Za soudržnost Přibic 15,51 %, 2 mandáty
Pro Přibice 10,85 %, 1 mandát
Pořádek a právo 10,80 %, 1 mandát

Zvolení členové zastupitelstva:

Miroslav Effenberger (Za rozvoj Přibic)
Jana Švecová (Za rozvoj Přibic)
Petr Kuchyňka (Za rozvoj Přibic)
Jaroslav Prokeš (Za rozvoj Přibic)
František Stankovič (ODS)
Jiří Valášek (ODS)
Vlastimil Janíček (ODS)
Petr Koška (Za soudržnost Přibic)
Marie Bednářová (Za soudržnost Přibic)
Karel Kratochvíl (Pro Přibice)
Ivo Procházka (Pořádek a právo)
VOLBY V KRATOCHVILCE

Za obec krásnější 8,03 %, bez mandátu
Za rozvoj obce 7,96 %, bez mandátu
Pro obec přátelskou 8,03 %, bez mandátu
Změna pro Kratochvilku 2011 75,95 %, 5 mandátů

Zvolení členové zastupitelstva:
Michal Zoblivý (Změna pro Kratochvilku 2011)
František Malý (Změna pro Kratochvilku 2011)
Jirí Vozdecký (Změna pro Kratochvilku 2011)
Ludek Kloucek (Změna pro Kratochvilku 2011)
Helena Hurtová (Změna pro Kratochvilku 2011)

JAN NĚMEC
MICHAL ŠUPÁLEK