V kraji stále vychází vysoká pozitivita testů na covid, a to ke čtyřiceti procentům. „Ale abych řekl i něco pozitivního, tak na těchto číslech se trochu zastavujeme. Pořád to je velká zátěž pro naše nemocnice, pořád je velká pravděpodobnost, že se potkáte na ulici s někým, kdo je pozitivní. Ovšem pokud se vir zachová jako v předchozích vlnách, v horizontu deseti až čtrnácti dnů by křivka mohla začít padat," věří Grolich.

Nastínil však také rizika, proč by křivka klesat nemusela. Jedním je velký počet lidí nad šedesát let, kteří nejsou očkovaní nebo nemají posilující třetí dávku. „Obecně bychom měli nyní upřednostňovat na očkování lidi na třetí dávku a podle věku. Hrozí, že následujících čtrnáct dní bude v nemocnicích ten nejhorší stav," řekl Grolich.

Šmejdi - Ilustrační foto
Nová vlna náporu energošmejdů: řádí třeba v Kohoutovicích, cílí už i na mladé

Ve hře je i znovuobnovení velkokapacitního očkovacího centra. „Budeme mít k tomu odpoledne jednání s Fakultní nemocnicí Brno a příští týden i s městem Brnem. Obecně se snažíme udělat si do konce týdne názor na otevření očkovacích center. Jakmile jej budeme mít, ucelenou informaci oznámíme," poznamenal Grolich. Ve znojemské nemocnici už se podle něj fyzicky připravuje očkovací místo, které zaštiťuje Fakultní nemocnice Brno.

Omezit návštěvy

Hejtman také nabádá, aby byli lidé opatrní a přes Vánoce zvážili návštěvy rizikových skupin lidí nad šedesát let, kteří nemají posilující dávku očkování, nebo nejsou očkovaní vůbec.

ZZS JMK. Ilustrační foto.
Enormně těžká práce jihomoravských záchranářů: směna i bez jídla nebo pití

Kromě nemocnic je velmi zahlcená také záchranná služba. Standardně nyní mají o pětatřicet procent výjezdů více oproti normálu, mnohem více výjezdů než loni touto dobou. „Chtěl bych poprosit, aby si lidé zavolali záchranku opravdu jen v těch případech, kdy je to potřeba. Záchranáři musí na dispečinku, kam volá až 790 lidí za den, rozdělovat, kde je priorita a kde není," podotkl hejtman.

Grolich také apeluje na vedení obcí a měst, aby nepřispívali k tomu, že vánoční trhy, které jsou zakázané, budou přejmenované nebo přeorganizované na kulturní akce. „Města by v tomto měla jít příkladem. Můžeme si o logice opatření myslet cokoliv, ale pokud je některá věc zakázaná a z epidemiologického hlediska to má velký význam, neměli bychom švejkovat a pomáhat k obcházení pravidel," má jasno. Ještě ve čtvrtek to chce představitelům měst a obcí poslat i písemně.