V pondělí zahájil svou předvolební kampaň jako kandidát do Senátu za TOP09 ve volebním obvodu Brno-město. Změna zákonů, kterou chce prosadit především, má lidi dovést k lékaři dřív, než bude jejich onemocnění neléčitelné.

Včasný záchyt nádorových onemocnění totiž vidí jako jedno z nejslabších míst českého zdravotnictví. „Například polovina pacientů s karcinomem konečníku a tlustého střeva k vyšetření přichází tak pozdě, že je nemožné je vyléčit. Prevence u nás zdaleka není dostatečná a pochopil jsem, že bez dostatečné politické podpory její posílení prosadit nepůjde,“ řekl Vorlíček.

Systém prevence nádorových onemocnění si podle brněnského onkologa žádá razantní změnu. Přestože čeští lékaři dokáží řadu z nich léčit na úrovni minimálně srovnatelné s většinou západoevropských zemí, s úmrtností na rakovinu je na tom Česká republika kvůli slabé prevenci špatně. Její obyvatelé navíc stárnou a s tím stoupá i počet lidí, kteří ve vyšším věku onemocní rakovinou.

Jedna z nejdůležitějších karet, na kterou Vorlíček jako možný senátor sází, jsou takzvané screeningové programy. Na pravidelné prohlídky by podle něj lékaři mohli pacienty zvát například formou doporučených obsílek.

„Například rakovinou tlustého střeva a konečníku u nás ročně onemocní asi osm tisíc lidí. Při včasném odhalení mají šanci se relativně levně léčit, operace stojí několik tisíc korun. Pak už nepotřebují nic jiného, než sledování. Polovina z nich však přichází pozdě a jsou prakticky nevyléčitelní. Léčba každého člověka pak stojí statisíce až milion korun. Pokud bychom jen polovinu z lidí dostali zavčas do sceeningu, náklady na léčbu by klesly ročně až o dvě miliardy korun,“ podotkl Vorlíček.