„Vozatajství se věnuji šestnáct let. Mým koňům je devět a jedenáct let, jsou teď v nejlepším věku. Důležité je při závodu dobře znát trasu a přemýšlet dopředu,“ míní vítěz.

Vzadu na spřežení mu pomáhala čtrnáctiletá Tereza Urbánková, která se nakláněla do zatáček. „Je to nebezpečné, ale baví mě to. Naši koníci se velmi rychle pohybují v zatáčkách,“ pochvaluje si.

Teploměr dosahuje třiceti stupňů Celsia a diváky ustavičně trápí poletující hmyz. Od fandění je ale nic neodradí. Křičí a tleskají každému jezdci i zvířeti, který peláší po cílové rovince. „Jde vidět, že už jste kulturní publikum,“ poznamenává radostně moderátor. Na pomalého jezdce, kterého koně ne a ne poslechnout, starší divák se smíchem zakřičí: „Sedíš tam jak starosta,“ čímž pobaví celý stůl.

Nadšeně fandí Lubomír Žalud ze Zbýšova. „Každoročně akci navštěvujeme. Je velice fajn, příjemná přátelská atmosféra. Nemá to chybu. Také máme koně a příští rok se chystáme závodit," těší se.

Náhodou na akci zavítala Michaela Trávničková. „Neznáme to a nemáme ani žádného favorita, ale je to velmi zajímavé,“ podotýká.

Nejatraktivnější podívaná čeká na návštěvníky podle organizátora Františka Šmerdy až po poledni. „Představí se tažná plemena jako Českomoravský belgik nebo chladnokrevný Slezský norický kůň. První disciplína Rosické derby je spíše pro místní a menší koně. Tito mohutní koně budou závodit v tahání kůlu a závaží,“ láká na majestátní oře pořadatel.