Šifry pro soutěžící vymýšlí Michael Vidura. Snaží se, aby byly vtipné a veselé. „Na stanovišti v Kamence luští lidé rébus z kamenů, ve Veslařské ulici je potrápí tajenka z lodiček. Některé šifry uhodne člověk na první pohled, nad jinými stráví hodinu. Snažím se je ale dělat lehké," popisuje vozíčkář, který tajenky vymýšlí, protože by šifrovačky podle svých slov nevyluštil.

Když pátrači neví, jak dál, pomůže jim asistent, který je na každém stanovišti. „Dá jim nápovědu nebo zadá alternativní úkol, který musí lidé splnit, aby se posunuli k dalšímu dílčímu cíli. Úkoly jsou ale divoké. Musí třeba zapít třešně mlékem nebo sehnat deset podpisů na petici pro přesun hradu Špilberk. To se radši každý vrátí k luštění," směje se Vidura.

Flixbus. Ilustrační snímek
Lidé z kraje míří na Letnou. Dopravci posílí spoje

Vozíčkáři tedy nemusí vyluštit ani jednu šifru, aby se dostali k cíli. „Že bych to tak letos zkusil udělat?," přemítá jeden z účastníků. „Ale ne, to bych byl přece za úplnýho blbce," volá.

První šifru hráči luští v areálu brněnského výstaviště. Dostávají tabulku s písmeny, mezi nimiž se skrývá odpověď, kam jít dál. Zjistí to pomocí začerněných oken v pavilonu A. „Duck bar v Kamence!" říká vítězoslavně maminka, která se svým synem vyluštila první tajenku.

Z Duck baru parta pokračuje na dopravní hřiště a pak třeba do Anthroposu. „Podařilo se nám domluvit se správci muzea, že nám v noci otevřou, uvidíme tak mamuta. Policisté nám na dopravním hřišti ukáží výcvik psů a v Bystrci nás zase pustí ve tři ráno do kostela," uvedla organizátorka Lenka Romportlová.