Nápad na spojení vozíku s dalším kolem se zrodil před dvěma lety. „Původně s ním přišel táta a jeho kamarád. Já jsem se přidal později. Nyní se projektem zabýváme v pětičlenném týmu. Stroj mohou používat všichni vozíčkáři, kteří chtějí žít aktivně a někam vyrazit,“ řekl student.

Vynález testují vývojáři v České republice, už se však podíval i do zahraničí. „Byli jsme v Dubaji, kde jsme se zúčastnili atletických závodů vozíčkářů,“ doplnil Dolinský.

Ivan Benda z Ligy vozíčkářů se těší, až se na novém vozíku projede. „Pokud budu mít příležitost, rád si tříkolku vyzkouším," podotkl.

Podle vozíčkářů má ale tříkolka i nedostatky. „Po rovině se mi jelo dobře. Jakmile jsem však potkala s kamarády a zastavila v kopci, nemohla jsem se znovu rozjet. Bylo by také fajn, kdyby tříkolku tvořilo více částí, aby si ji mohl vozíčkář poskládat podle sebe. Například aby šlo závaží vepředu, které zabraňuje přepadnutí dozadu, sundat, aby konstrukce nebyla těžká a dala se uložit do kufru auta,“ zmínila Barbora Štěpánková.

Tým vývojářů se v současné době snaží získat peníze na další zlepšování vynálezu. „Tříkolku testujeme s lidmi. Máme v hlavě další nápady, ale potřebujeme si na ně vydělat,“ upřesnil Dolinský.

Současná cena za tříkolku se pohybuje mezi sto padesáti až sto osmdesáti tisíci. Dolinský si přeje, aby reálná částka byla nižší. „Chceme, aby si vynález mohli dovolit také lidé v České republice. Jde o luxusní zboží, ale realita snad bude vstřícnější a levnější,“ věří student.

Projekt pomáhá testovat v praxi několik neziskových organizací. „Usilujeme o to, aby se lidé na vozíku seznámili s tříkolkou, která jim pomůže v pohybu,“ vysvětlil Pavel Zbožínek z nadačního fondu Emil, který pomáhá hendikepovaným sportovcům.

S Bikadooem spolupracuje také Paracentrum Fenix. „Se společností jsme domluveni na termínech, kdy nám tříkolky zapůjčí, aby si je vyzkoušeli naši klienti,“ uvedl Michal Odstrčil za organizaci, která pomáhá lidem po úrazu míchy.

ONDŘEJ VACULÍK