Vlastník vraku se vyzývá… Tak začíná text oznámení, které visí už déle než týden na stránkách úřadu městské části brněnské Bystrce. Podobných případů jsou v Jihomoravském kraji stovky ročně. Vrak odstavený ve Štouračově ulici je bílý karavan. „Odstraňování vraků v Brně zajišťuje správce komunikace, jímž je společnost Brněnské komunikace. Letos už jsme dali k řešení celkem tři podněty," uvedla za bystrcký odbor životního prostředí a dopravy Yveta Bičanová.
Pomohlo čištění
Auta, která dlouhodobě stojí v ulicích a nikdo s nimi nejezdí, vadí i obyvatelům. „Na parkovišti před naším domem stál nepojízdný opel tak rok a půl, možná dva. Majitel jej postavil co nejvíc napříč, takže na dalších místech nemohla parkovat auta. Za tu dobu už měl propíchnuté pneumatiky a uražená zrcátka. Nikdo s ním nejezdil," popsal svou zkušenost s odloženým nepojízdným autem Marek Drdla, který bydlí v městské části Brno-střed.
Tento případ prý podle Drdly vyřešilo nahlášení policistům, kteří vrak při blokovém čištění nechali odtáhnout. „Ročně dostáváme přibližně dvě stě čtyřicet takových oznámení," informoval mluvčí brněnské městské policie Jakub Ghanem. Dodal, že policisté poté prověřují, zda opravdu jde o auto, které vykazuje prvky vraku.
Konečná čísla se pak liší, částečně i proto, že oznámení o vracích evidují také samosprávy jednotlivých městských částí. „Odstavených vraků je v Brně za rok přibližně kolem dvou stovek," uvedl správní ředitel Brněnských komunikací Roman Nekula.
Menší počet vraků, ale nikoliv problémů s nimi mají města napříč celou jižní Moravou. „Auta, kterých bychom se rádi zbavili, je momentálně asi deset. Jsou to taková, na která si stěžují lidi, nebo jsou z nějakého důvodu odtažená. Pokud se však nenajde majitel, je řešení složitější," vysvětlil ředitel Městské policie v Hodoníně Jindřich Vašíček.
Vrak totiž mohou odstranit až na příkaz majitele silnice, na které se nacházel. Zlikvidovat jej lze teprve po uplynutí dvouměsíční lhůty, kdy se vlastník neozve.
Deset vraků hlásí také Vyškov, osm Břeclav. Nejméně takových situací řeší ve Znojmě, kde městská policie měla letos jen dva nahlášené případy. „Díky znalosti jednotlivých okrsků se nám v obou případech podařilo zjistit majitele a projednat s ním věc přímo. Obě auta, která by se dala označit za vraky, do několika dnů z veřejných ploch odstranili," podotkl preventista znojemských městských policistů Petr Hladký.
Jde to i zdarma
Podle brněnských strážníků je častým důvodem odkládání aut také nechuť platit jejich sešrotování a následnou ekologickou daň. „Bohužel někteří majitelé nevědí, že likvidace vraků je na řadě vrakovišť zdarma. Majitelé těchto firem často auta přijímají bezplatně, protože pak mohou zpeněžit některé náhradní díly," doporučil řešení mluvčí Ghanem.
Aby však mohli vlastníci či správci silnic, kterými jsou například městské úřady či Brněnské komunikace, vrak sešrotovat, musí odložené auto podle zákona splňovat několik podmínek. Pokud je vlastník vraku neznámý, je potřeba zveřejnit výzvu k odstranění. Teprve po uplynutí dvouměsíční lhůty je možné auto zlikvidovat.
Za vrak se dá navíc označit teprve takové auto, které je očividně ve velmi špatném technickém stavu a nemůže vyjet.