Tehdy dvacetiletý mladík Dahlgren v domě bydlel. Oběti byly jeho příbuzní, přijel za nimi pár týdnů předtím z amerického Sacramenta. Byl synovcem ženy, s jejíž rodinou bydlel. Kromě ní zavraždil také jejího manžela a dva syny, třiadvacetiletého Filipa a šestnáctiletého Davida.
close info Zdroj: DENÍK/Lubomír Stehlík zoom_in Případ čtyřnásobné vraždy se před deseti lety stala v Brně-Ivanovicích.Obyvatele Ivanovic čtyřnásobná vražda šokovala. „Je to tragédie, všichni jsme v šoku. Nikdy se tu nic takového nestalo. Volal jsem i do školky, aby nepouštěli děti ven, aby se tam náhodou nepřipletly,“ vyprávěl tehdy ivanovický starosta Jaroslav Elzner.
close info Zdroj: se souhlasem Leoše Tržila zoom_in Jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil.Podle jihomoravských policistů se jedná o největší masovou vraždu, kterou se v posledních letech zabývali. „S ohledem na počet obětí byl tento případ s velkou pravděpodobností jedním z nejzávažnějších, s jakým jsme se dosud setkali,“ zhodnotil po letech tragédii ředitel jihomoravských policistů Leoš Tržil.
Dahlgren byl prvním podezřelým. Policisté po něm začali pátrat. Chytili jej 23. května, den po vraždě, na letišti ve Washingtonu, kam odcestoval letadlem z Vídně. „Do pátrání byl zapojený i styčný důstojník FBI v Praze. Že je Dahlgren na cestě do Washingtonu, jsme věděli, už když seděl v letadle. Sdělili jsme to pouze pilotovi,“ uvedl k tomu tehdy šéf krajských kriminalistů Antonín Hrdlička.
close info Zdroj: DENÍK/ Attila Racek zoom_in Kevin Dahlgren řekl agentům FBI při výslechu v USA, že těla zavražděné rodiny našel. Utekl prý do Spojených států z obav o svůj život. Vyhrožovali mu údajně rusky mluvící pornoproducenti.
K jeho vydání do České republiky vedla trnitá cesta. „Američané tehdy své občany ke stíhání do jiných zemí nevydávali,“ zavzpomínal po letech Tržil. Po dlouhých jednáních v tomto ohledu dosáhla Česká republika prvenství. Spojené státy vydaly Dahlgrena do Česka 31. srpna 2015, tedy více než dva roky po čtyřnásobné vraždě.
close info Zdroj: Policie ČR zoom_in Ilustrační foto.Poprvé před soudem stanul Dahlgren na konci června 2016. Dahlgren své sestřenici zasadil sedmnáct ran kuchyňským nožem. „Její manžel měl bodných ran devětadvacet. Sedmnácti ranami ubodal také jejich syna. Jeho bratra pravděpodobně napadl kamenem, poté nožem,“ uvedla v obžalobě státní zástupkyně Ludmila Doležalová.
close info Zdroj: DENÍK/Ludmila Korešová zoom_in Soud dal Dahgrenovi doživotí.
O pár týdnů později, 20. července dostal Američan u Krajského soudu v Brně doživotí. Roli v rozhodování podle předsedy soudního senátu Michala Zámečníka hrálo to, že oběti usmrtil zvlášť surovým způsobem a zabil více lidí. „Kvůli své emoční nestabilitě a impulzivitě by mohl Dahlgren v podstatě kdykoliv trestnou činnost opakovat. Jeho pobyt na svobodě by byl nebezpečný pro celou společnost," sdělil Zámečník.
Doživotí o sedm měsíců později potvrdil i olomoucký Vrchní soud.
Trest si Dahlgren odpykával ve věznici ve Valdicích. Tam se 11. ledna 2018 ve své cele oběsil. Příčinu úmrtí potvrdil jeho advokát Richard Špíšek.
close info Zdroj: Deník / Heloňa Stanislav zoom_in Kevin Dahlgren.„Dlouhodobě byl ve špatném psychickém stavu. Informoval jsem proto věznici, aby přijala potřebná opatření. Řekli mi, že tak učinili. Mělo jít třeba o zvýšenou kontrolu v cele,“ popsal tehdy advokát.
Za mřížemi valdické věznice tak Američan nakonec strávil jen rok a půl. Podle psychiatrických posudků Dahlgren trpěl poruchou osobnosti, vraždy ale vykonal vědomě.
close info Zdroj: Deník/Kateřina Chládková zoom_in Valdická věznice.