Závěrečné řeči a následný rozsudek nad sedmatřicetiletým cizincem obžalovaným z loňské vraždy Roma Nikolase Z. u Brněnské přehrady měli zaznít u Krajského soudu v Brně v pátek dopoledne.

„Páteční hlavní líčení se ale ruší, důvodem je nemoc předsedkyně soudního senátu. Náhradní termín zatím stanovený není,“ řekla ve čtvrtek mluvčí Krajského soudu v Brně Klára Belkovová.

Na vynesení rozsudku se v tomto týdnu připravovalo i vedení Brna. Tragická událost vzbudila v některých členech romské menšiny vlnu nevole, která vyústila mimo jiné v hromadnou potyčku na Dominikánském náměstí vloni v létě. Představitelé města v pondělí svolalo jednání u kulatého stolu, kde představitelé dotčených organizací a zástupci Romů jednali o možné reakci na výsledek soudu.

Cílem setkání mělo být podle brněnské primátorky Markéty Vaňkové vzdělání a prevence. „A přesně v tomto duchu jsme diskutovali. Naším záměrem v žádném případě není jakkoliv ovlivňovat rozhodování nezávislého soudu," upozornila Vaňková.

Tři roky stráví za mřížemi pětatřicetiletý muž z Třebíčska, který od roku 2018 až do loňska týral svou družku. Ilustrační snímek.
Rval družce vlasy a bil ji. Za mříže jde tyran na tři roky, rozhodl soud v Brně

Na loňskou tragédii, která vyvolala zhoršení vztahů mezi romskou a ukrajinskou komunitou, vedení města zareagovalo zavedením pravidelných jednání s představiteli obou menšin a neziskových organizací i s policisty a strážníky. Společně ustanovili například Poradní sbor pro záležitosti romské menšiny v Brně. „Mohu garantovat, že vyvineme maximální úsilí k tomu, aby byly reakce na rozsudek ze strany naší komunity korektní a v mezích legislativy,“ sdělil předseda sboru Nikola Taragoš.

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková

Dva dny po smrti mladého Roma vyjížděli brněnští strážníci k hromadné potyčce na Dominikánském náměstí. Mladíci, mezi nimiž byli i kamarádi zesnulého, házeli po náhodných Ukrajincích sedících na zahrádce restaurace stoly o hmotnosti jedenáct a půl kilogramu, a to i na oblast hlavy Jeden z mladíků je od konce listopadu trestně stíhaný za výtržnictví a pokus o těžké ublížení na zdraví.

Soudní síň. Snímek je ilustrační.
Muž odsouzený za vraždu v Žabčicích promluvil. Tvrdí, že to bylo na objednávku

Další rozhořčení pak mezi Romy vyvolalo rozhodnutí brněnského krajského soudu o propuštění obžalovaného Ukrajince z vazby.

Sedmatřicetiletý Ukrajinec je obžalovaný z vraždy zesnulého Roma a ublížení na zdraví jednoho z mladíkových známých. Hrozí mu až osmnáct let vězení. Cizinec odmítl dohodu o vině a trestu, stejně jako označit nesporné skutečnosti či prohlásit vinu. Cítí se zcela nevinen. U soudu naopak uvedl, že šlo o vynucenou sebeobranu a nechtěl nikoho zranit. Mladíci v čele se zesnulým Romem jej údajně napadli poté, co je v tramvaji upozornil na jejich nevhodné chování.

Za pokus o loupež odešel třiatřicetiletý Michal Štěrba od soudu s pětiletou podmínkou.
Zdrogovaný útočil nožem na kamaráda. Od soudu v Brně muž odešel s podmínkou

Úterního kulatého stolu se zúčastnili například zástupci Ministerstva vnitra, Vězeňské služby, Policie České republiky a Městské policie Brno, hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich, vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková, předsedkyně brněnského Výboru pro národnostní menšiny Monika Lukášová Spilková, ředitel romského střediska DROM Jiří Frolec, starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl a tajemník této městské části Petr Štika či místostarosta městské části Brno-sever Martin Basel.

Tragédie u Brněnské přehrady - jak šel čas