Sedmatřicetiletého podezřelého poslal v úterý městský soud do vazby. Důvodem byla zejména obava, aby neopustil zemi. Na soudní rozhodnutí upozornila Česká televize. Cizincův obhájce se k podrobnostem vyjadřovat nechtěl, bližší informace zatím odmítají poskytnout také policisté.

Právě tragická událost vzbudila v některých členech romské menšiny vlnu nevole, kterou se v pondělí rozhodli demonstrovat v centru Brna. Zhruba dvacítka Romů měla u svatomichalského kostela pokřikovat na dva Ukrajince, později dokonce začít házet židlemi. „Zadrželi jsme tři osoby, z toho jednoho mladistvého, kterého jsme následně pustili. Incident prověřujeme jako výtržnictví a poškození cizí věci, škodu se pohybuje kolem čtyřiceti tisíc korun,“ vyčíslil policejní mluvčí Pavel Šváb.

Incidentem se zabývali také strážníci, kteří bezprostředně po oznámení vyslali na místo pět hlídek. „Krátce před půl osmou večer zatelefonoval na linku 156 kolemjdoucí kvůli skupině přibližně dvaceti osob, která se údajně projevovala velmi emotivně. Mladý muž měl obavy, že se mezi sebou aktéři sporu napadají,“ popsal pondělní konflikt mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Lidé vyjdou do ulic

V návaznosti na víkendovou nešťastnou událost uspořádají někteří obyvatelé demonstraci s názvem Za bezpečnost občanů v České republice. Iniciátorkou akce je Brňanka Žaneta Plachetková, která prostřednictvím sociálních sítí vyzvala ke sdílení informací o protestu. „Demonstraci požadujeme, aby byl tento trestný čin spáchaný na romském klukovi řádně prošetřen,“ uvedla Plachetková v pondělním videu.

Ačkoliv ještě v pondělí nebyla žádná podobná akce řádně ohlášená, v úterý ráno se situace změnila. „Přijali jsme písemné ohlášení o uspořádání shromáždění na piazzettě před Janáčkovým divadlem. Uskuteční se v sobotu od dvou do pěti hodin odpoledne,“ řekla Deníku mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová.

Žádné jiné oficiální akce zatím oznámené nejsou. Podle Plachetkové cestovala romská skupinka na ohňostrůjný festival Ignis Brunensis tramvají, ve které si nahlas pouštěli hudbu. Cizinci se však hudba nelíbila, proto po vystoupení z vozu dva mladíky napadl, přičemž jednoho z nich fatálně. „Chceme na protestu vyjádřit také nesouhlas s Ukrajinci, kteří dostali druhou šanci na život v relativně bezpečné zemi. A místo toho, aby si vážili, že jsou v zemi, kde není válka a kde se nestřílí, začnou vraždit,“ pokračovala Plachetková v monologu.

Pobodaný mladík zraněním podlehl. Ilustrační snímek.
Reakce na údajnou vraždu mladíka v Brně. Nespokojení lidé svolávají demonstrace

Protichůdná vyjádření naopak uvádí, že se mladí Romové chovali v tramvaji natolik neslušně, až někteří cestující začali ze spoje vystupovat předčasně. Jediným, kdo je okřikl, měl být právě cizinec, s nímž si mladíci chtěli po vystoupení z vozu vše vyřídit takzvaně na férovku. Protože měli mít nad podezřelým mužem převahu, vytáhl nůž a použil jej k sebeobraně. Právě kvůli několika různým scénářům jsou nyní pro policisty nejdůležitější svědectví.

Dezinformační scéna má žně

Bezpečnostní expert z brněnské Masarykovy univerzity Miroslav Mareš upozornil na neobvyklé prolnutí etnické menšiny s nacionalistickými a extremistickými proudy. Oba se totiž v souvislosti se smrtí mladého Roma snaží vyvolat protiukrajinské nálady. „Pro českou společnost je takové mísení názorových proudů poměrně specifické.U iniciátorky akce sice vidíme snahu o distancování od principu kolektivní viny, vyvrací to nicméně hned v dalších větách, ačkoliv dosud nemáme od oficiálních zdrojů potvrzené konkrétní informace“ zhodnotil Mareš.

Na tragédii zareagovalo na sociálních sítích například extremistické hnutí Slušní lidé včetně jejich někdejšího lídra Zdeňka Pernici. „Nechápeme, proč ten Ukrajinec není na Ukrajině a nebojuje třeba u Bachmutu. Je to vojenský zběh, když je na Ukrajině branná povinnost a nebo tady někoho podplatil, aby tu mohl žít,“ ptali se Slušní lidé prostřednictvím jejich facebookového profilu.

Nedaleko brněnské zastávky Přístaviště vzniklo pietní místo. Reaguje na sobotní tragédii, při níž přišel o život třiadvacetiletý Rom.
Tragická smrt v Brně: pietní místo u zastávky v Bystrci je plné svíček a plyšáků

Zda se skutečně jednalo o pachatele ukrajinské národnosti policisté dosud nepotvrdili. Mareš zároveň podotkl, že z nešťastného incidentu může dezinformační i prokremelská scéna neoprávněně těžit ještě další dny i týdny. „Skutečně se může stát, že po sobotní demonstraci vypuknou další konflikty ve městě. I když bude víkendový protest a pohřeb zemřelého nejspíše jakýmsi vyvrcholením událostí, může v Brně nastat horké léto, kdy budou konflikty mezi dvěma etnicitami častější,“ konstatoval odborník z Masarykovy univerzity.

Starosta chce více hlídek

Bystrcký starosta Tomáš Kratochvíl požádá v nejbližších dnech o zvýšení bezpečí a větší počet hlídek strážníků i policistů v městské části. Důvodem podle něj nejsou ohňostroje Ignis Brunensis ani sobotní roztržka, nýbrž velké množství návštěvníků Bystrce v letních měsících. „Chtěli bychom navýšit jak pěší hlídky, tak hlídky na kolech a na koních, a to primárně během rekreační sezóny, kdy se počet lidí v Bystrci i Kníničkách zvyšuje o tisíce, ne-li desítky tisíc. Shodli jsme se na tom s kníničskou starostkou,“ sdělil Kratochvíl.

Současně doplnil, že se jedná o snahu vyhovět obyvatelům, kteří na přijetí opatření apelovali již v loňském roce. „Je to vhodné už jen z hlediska zvýšení bezpečnosti v městských částech a rychlejšího řešení případných přestupků, protože je jasné, že pokud se v Bystrci dočasně v době letních měsíců zvedá počet návštěvníků o tak velké číslo, vzroste také množství situací, které by policisté nebo strážníci měli řešit,“ prohlásil bystrcký starosta Kratochvíl.

Zda budou policisté i strážníci posilovat hlídky v souvislosti se středečním a sobotním ohňostrojem, zatím není jasné. „Pokud jde o ohňostroje, opatření jsme přizpůsobili aktuální bezpečnostní a společenské situaci. Veškeré kroky koordinujeme s Policií České republiky, ať už jde o dohled na festivalu ohňostrojů, anebo v centru Brna. Momentálně by bohužel nebylo vhodné je blíže komentovat,“ podotkl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.