S nožem v ruce řádil na začátku tohoto týdne útočník v rodinném domě v Tišnově na Brněnsku. Poranil šest lidí, pět z nich je stále v nemocnici. Policisté muže krátce po činu zadrželi a obvinili z pokusu o vraždu.

Zdaleka však nešlo o jedinou krvavou událost. Policie na jihu Moravy letos řeší deset případů označených jako vraždy, dokonané i nedokonané. „U všech známe pachatele. Loni jsme vyšetřovali patnáct vražd, rok předtím o pět více. Z toho jeden případ dosud není objasněný,“ sdělil policejní mluvčí Pavel Šváb.

Útočník putoval do vazby. Ilustrační foto.
V Tišnově útočil příbuzný: do domu mohl jít loupit, hrozí mu 20 let vězení

Útočníkovi z Tišnova hrozí až dvacet let za mřížemi, ale i výjimečný trest. Nyní je ve vazbě. Policisté potvrdili, že byl příbuzným napadené rodiny. Motiv zjišťují. Naopak bez potvrzení zůstává, zda u toho použil i sekeru, o níž mluví někteří ze sousedů. Zpráva otřásla městem a šokovala obyvatele okolí.

„Brzy se šířily dezinformace nejděsivějšího formátu,“ upozornila už druhý den po napadení mluvčí tišnovské radnice Klára Šimečková. Podle policejních statistik se na jižní Moravě stalo nejvíce vražd v oblasti městského ředitelství v Brně. „Jako zbraň útočníci jednoznačně nejvíce používají nůž. Nejčastější příčinou jsou osobní spory,“ oznámil mluvčí Šváb.

Psycholog Jiří Brančík Deníku Rovnost sdělil, že nůž je často využívanou zbraní kvůli tomu, že bývá obvykle na dosah ruky. „Když člověk udělá něco impulzivního, v návalu vzteku nebo v návalu ovlivnění návykovými látkami, chytne to, co je po ruce,“ konstatoval.

Vraždy na jižní Moravě

2021: 10 (prozatím), u všech známý pachatel

2020: 15, u všech známý pachatel

2019: 20, 1 případ dosud neobjasněný

nejvíce používaná vražedná zbraň: nůž

nejvíce vražd: v Brně

nejčastější příčina: osobní spory mezi zúčastněnými

Například střelné zbraně jsou podle něj hůře sehnatelné. Spojené jsou navíc spíše s plánovaným útokem.

Jaké následky mají podobné trestné činy pro oběti v budoucnu, záleží podle Brančíka vždy na okolnostech a osobním nastavení. „Pokud je člověk drsňák, který prošel v životě několika rvačkami a někdo jej bodne, o následcích se nedá mluvit. Pokud se naopak jedná o citlivého člověka, který se vyhýbá konfliktům, je to pro něj celoživotní trauma, které může zanechat mírnější i silnější následky,“ řekl odborník.

Tišnovská událost připomněla jinou tragédii. Američan Kevin Dahlgren před osmi lety vyvraždil čtyřčlennou rodinu v brněnských Ivanovicích. Útočil nožem, sekerou a kamenem.

Zda je člověk schopný podobného útoku, je podle psychologa Brančíka někdy těžké odhadnout. „Když je závislý na návykových látkách, má dlouhodobější agresivní projevy, musí se počítat se vším. Obecně je to odhadnutelnější u člověka, který je čitelnější, například je agresivní delší dobu,“ zamýšlel se psycholog.