Od začátku prací uplynuly víc než tři měsíce. Dělníci už zbourali většinu objektů včetně několika garáží u horkovodu. „Uvolněný prostor tam vytvoří místo, kde vznikne sjezdová větev z hlavní trasy okruhu do Dukelské třídy. Odstranili jsme také budovy v areálu bývalého autoservisu mezi Provazníkovou a Kaloudovou. Zmizel i dům bývalé restaurace, který stál u křižovatky s Valchařskou,“ vyjmenovala mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková.

Kromě mostní estakády připravují dělníci lávku pro pěší přes vodu. Pracují na jejích základech. Vznikne v sousedství vytíženého mostu, přes Provazníkovou ulicí jezdí denně tisíce aut.

Nové vlaky pro Jihomoravský kraj poprvé otestovali jeho zástupci v prostorách zkušebního železničního okruhu Velim v Cerhenicích na Kolínsku.
První test nových moderních vlaků pro jižní Moravu: podívejte se, jak vypadají

Nadále pokračují přeložky inženýrských sítí. „Z nich největší část tvoří elektro a vodohospodářské objekty. Už jsme například přeložili i horkovod. Souběžně vedle Provazníkovy ulice budujeme opěrnou zeď,“ doplnila Trubelíková.

Deník Rovnost už dřív informoval, že při bourání domu na adrese Dukelská třída 7 došlo k unikátnímu objevu. Na zdi sousední sokolovny se po desetiletích v zákrytu znovu objevila dobová reklama ze třicátých let minulého století.

Sokolové plánují svou budovu zateplit, původní odhalená reklama proto z fasády zmizí. Odborníci ale dobové nápisy nafotili, aby mohli vytvořit jejich repliku.

Výluka šalin až do prosince

Až do 11. prosince musí cestující vydržet tramvajovou výluku přes Tomkovo náměstí. „Stále počítáme s tímto termínem ukončení omezení. Nejdřív v příštím roce pak přijde na řadu výluka na hlavním tahu Provazníkovou ulicí,“ sdělila mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Cestující využívají pro cestu do Maloměřic a Obřan místo tramvají linky 4 autobusy náhradní dopravy x4. Přestupují na ně v zastávce Vozovna Husovice.

Omezení tramvají musí skončit nejpozději 11. prosince. Poté se bude běžná čtyřka podílet na náhradní dopravě při dlouhodobé výluce na železniční trati do Blanska.

Lokalita Červený kopec v Brně.
Nový pohled na Brno: na Červeném kopci postaví dvacetimetrovou rozhlednu

Od června stavbaři budují hned dvě části velkého městského okruhu zároveň, úseky Tomkovo náměstí a Rokytova. Postaví mostní estakádu začínající u Husovického tunelu a končící před budoucím vjezdem do tunelu pod sídlištěm Vinohrady. Řidiči po ní přejedou náměstí, Svitavu a nádraží.

Tramvajová trať zůstane v současné dráze. Dělníci ji udělají znovu. Po dokončení prací pojedou soupravy pod estakádou.

Celá stavba má být hotová v roce 2024. Sdružení firem si za ni vezme 2,356 miliardy korun. Kvůli komplikacím spojeným s pandemií koronaviru se stavba prodraží o zhruba dvě stě milionů.