Nedávno získal u stavebního úřadu Brna-středu pro projekt společné územní rozhodnutí a stavební povolení. Se stavbou plánuje začít v příštím roce. „Heliport svým technickým stavem, dispozicí a rozsáhlou plochou s úžasným výhledem na celé Brno dostane smysluplné využití bez toho, abychom zabrali jediný metr půdy nebo parku. Nástavba zároveň bude řešit stávající stav horní pochozí plochy heliportu, která by si jinak vyžádala náročnou opravu,“ řekl jednatel firmy Jan Šenkýř.

Nástavbou získá budova desáté patro. Opláštění dostane stejné jako podlaží pod heliportem, ve kterém byla ještě loni restaurace.

Investor nové patro využije jako školicí středisko pro firmy. „Trh práce neposkytuje dost nových řemeslníků stavebních oborů. Nutností každé společnosti je intenzivní a opakované proškolování pracovníků dělnických profesí,“ vysvětlil Šenkýř.

Instalace chytrých košů u prodejny Albert naproti kulturnímu centru Semilasso v brněnském Králově Poli.
Haló, jsem plný, zavolá nový chytrý koš pod Slovanským náměstím, aby ho vyvezli

Ve stavebním řízení podala řada jeho účastníků proti projektu námitky. Stěžovali si třeba na problém s přepravou stavebního materiálu ze střechy na zem a opačným směrem nebo na nedostatečnou kapacitu parkovacích míst. „Všechny výplňové zdi praskají po celou dobu od její výstavby z důvodu nepředvídatelného průhybu betonových desek, tvořících skelet budovy,“ zmínila v dokumentu o rozhodnutí úřadu jedna ze spoluvlastnic budovy. Redakce její jméno zná.

Podle Šenkýře posoudili záměr stavební úředníci z pohledu statiky nástavby i celého objektu. „Stěny v budově nejsou nosnou konstrukcí. Jsou jí sloupy a piloty. Můžeme ujistit i neinformované spoluvlastníky, že mohou být i nadále klidní,“ reagoval Šenkýř.

Startovací byt funguje například také ve Vojtově ulici v Brně.
Na Brňany čekají čtyři nové startovací byty, přihlášky mohou posílat celý srpen

Někteří Brňané heliport na střeše centra dosud ani nezaznamenali. „Ani jsem nevěděla, že tu nějaký je. Jestli se ale nevyužívá, je dobře, že ho přestaví,“ řekla včera reportérovi Deníku Rovnost před budovou Natálie Bodnárová.

Jiní se na přeměnu heliportu na nástavbu se školícím střediskem těší. „Už bylo na čase. Jsem zvědavý, jak nakonec bude vypadat,“ prohlásil Daniel Tunys.

Poprvé přistál vrtulník na střeše IBC ve zkušebním režimu v dubnu 1998. Plochu pracovníci Úřadu pro civilní letectví evidovali jako pracovní heliport letecké záchranné služby. Za nezpůsobilý k leteckému provozu ho označili v roce 2006. „Povolení k jeho provozování jsme rozhodnutím našeho úřadu zrušili v květnu 2012,“ sdělil za úřad Vítězslav Hezký.

Heliport brněnského centra IBC

- Zkušební přistání vrtulníku bylo v dubnu 1998.

- Zaměstnanci Úřadu pro civilní letectví ho evidovali jako pracovní heliport letecké záchranné služby, nedaleko něho je Úrazová nemocnice.

- Za nezpůsobilý k leteckému provozu ho označili v roce 2006.

- Povolení k jeho provozování zrušili v květnu 2012.

- Už roky je nevyužitý.

- Místo něho plánuje investor postavit jednopodlažní nástavbu, kde vznikne školící středisko.

- Nedávno získal společné územní rozhodnutí a stavební povolení.

OLDŘICH HALUZA

ŠTĚPÁN BUBÍK