Hudebník sám před zastupitele předstoupil, aby vyjádřil nesouhlas s tím, jak se město vůči ukrajinským romům zachovalo. „To, co se v poslední době děje, není v souladu s principy Evropské unie, není v souladu s politikou Brna, s lidskostí, lidskými právy a je to pro člověka potupné," řekl Horváth. Podle jeho slov zvolila česká vláda k romské menšině jiný přístup než k ostatním ukrajinským uprchlíkům.
Na výtky odpověděl náměstek primátorky Robert Kerndl. Tvrdil, že město nabídlo romským Ukrajincům stejnou pomoc, jako ostatním uprchlíkům. Ubytování ale odmítli a ztratili tak nárok na další dávky.
Podle jeho slov jde o takzvané dávkové turisty, tedy migranty, kteří opakované přijíždějí proto, aby pobírali dávky. „Každý měsíc přijedou a zkouší, jestli jim v rámci Česka bude dávka vyplacena, nebo ne," vysvětlil Kerndl. Východisko vidí především v novelizaci lex ukrajina, kdy bude vyplácení dávek uprchlíkům přímo podmíněno pobytem v Česku.
Skupina protestujících přišla na jednání zastupitelstva s transparenty a po jeho skončení na zastupitele čekali také venku na Dominikánském náměstí. „Všichni jsme lidé, chovejme se k sobě lidsky," hlásal například jeden z transparentů. Situace s ukrajinskými romy podle aktivistů vrhá špatné světlo také na ty české.