Za základní vstupné do vily, která se pro zájemce otevře šestého března, lidé zaplatí tři sta korun. Za rozšířené tři sta padesát. „Okruh Standard nabízí ke zhlédnutí obytné prostory vily. Ve třetím nadzemním podlaží, neboli ložnicovém patře, to jsou rodičovská a dětská sekce, vstupní hala a terasa,“ uvedl ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian. Standardní okruh zahrnuje také prohlídku druhého nadzemního patra, kde se nachází hlavní obytný prostor, přípravna a kuchyň a zahradu.

Za technický okruh, který zájemce provede technickým zázemím vily, si lidé o padesát korun připlatí. „Oproti základnímu okruhu je ten technický rozšířen o strojovnu vzduchotechniky, kotelnu a strojovnu pro elektrické spouštění oken,“ vypočítal Ciprian. Návštěvníci navíc uvidí také prádelnu, fotokomoru a trezor na kožichy.

Podle Brňanky Reginy Hudcové se rozšířený okruh vyplatí. „Tři sta za vstupné do jednoho domu je dost, i na hrady stojí méně. Na druhou stranu to určitě stojí za to a padesát korun navíc už mě nevytrhne,“ myslí si Hudcová. Návštěvu zvažuje také studentka Eva Krasánková. „Od nového roku jsem přestala pít, takže mi nějaké peníze na vstupné přece jen zbudou. Každopádně je to dost, minimálně deset piv,“ míní studentka.

Podle ředitele brněnského památkového ústavu Petra Kroupy je vstupné do vily nejvyšší na jižní Moravě. „Považuji ho ale za úměrné. Do vily může mít kvůli její velikosti povolen vstup jen menší počet návštěvníků. Vstupné to proto může kompenzovat,“ uvedl Kroupa.

Ciprian dodal, že při určování vstupného se inspirovali Müllerovou vilou v Praze. „Tam je vstupné stejné a budova je přitom menší,“ upozornil Ciprian. Před rekonstrukcí přitom bylo vstupné asi o sto korun nižší.

Podle kritiků vstupného se ale úroveň pražského a brněnského turismu nedá srovnávat. „Vstupné je vyšší než na Falling water house ve Spojených státech amerických. Tam nabízí i prohlídky za šest dolarů bez průvodce. Nechápu, na co si v Brně hrají, když vilu spravili z veřejných peněz,“ upozornil Brňan Petr Konopáč.

Navzdory kritice je ale o prohlídky zájem. „Přes internet si koupilo vstupenku už přes čtyři sta lidí,“ informoval Ciprian. Na některé časy už jsou prohlídky zcela vyprodané. Lidé si od 6. března můžou kromě přes internet koupit vstupenku také na místě. „Od 8. března navíc spustíme telefonické a mailové rezervace,“ doplnil Ciprian.

Vila podle něj bude otevřena od úterý do neděle od deseti hodin dopoledne. „První prohlídka začíná v deset, poslední v pět večer.Maximální počet osob ve skupině je patnáct a prohlídky jsou zásadně s průvodcem,“ doplnil. Individuální je pouze prohlídka expozice a book shopu v technickém podlaží po skončení prohlídky.

Samostatně lze také navštívit zahradu za padesát korun. Vila nabízí také rodinné slevy a snížené vstupné například pro děti a důchodce. Pro ty je základní vstupné sto osmdesát korun.