Aktivisté, kteří v roce 2018 neúspěšně kandidovali do brněnského zastupitelstva, k příspěvku napsali: "Doufáme, že to IQ při práci na polích s řepkou, bude stačit." 

Tím zřejmě reagovali na návrh komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, aby studenti vysokých škol, kteří nyní nemají být zaneprázdnění, nahradili chybějící pracovníky v zemědělství.

Aktivisté ze skupiny Slušní lidé přerušili představení před scénou, kde Ježíš znásilňuje muslimku.
Hra s Ježíšem: protestující narušili představení, vyvedli je policisté

Autorem fotografie však podle předsedy hnutí Zdeňka Pernici sami aktivisté nejsou. "Jen jsme to sdíleli. Je to vtip," konstatoval.

Slušný přehmat Slušných lidí

Příspěvek nenechal chladnými mnohé uživatele sociálních sítí. Komentovali jej jak příznivci hnutí, tak odpůrci. "Pánové, já vám do toho nebudu moc kecat, ale víte, že nazýváte někoho idioty, ale sami si myslíte, že se IQ udává v procentech? Kdopak je tu potom idiot?" okomentoval jako jeden z prvních například Šimon Grebík.

Nepovedený vtip Slušných lidí baví internet.Zdroj: FB Slušní lidé

Hnutí se pak během několika hodin stalo terčem posměchu lidí na sociálních sítích. "Já bych spíš řekl, že 63,15 je součet IQ všech členů slušných lidí," napsal třeba Pavel Růžička.

Doprava v Brně a okolí.
Nebezpečné Brno doplácí na nápor dopravy. Řidič se za jízdy i holí, říká policie

Správci facebookové stránky Slušných lidí pak nepovedený vtip ještě ten den večer sdíleli znovu - s umazaným znakem pro procenta.

Pod novým příspěvkem se pak objevily i hlasy příznivců, které se s poselstvím vtipu ztotožňují. "Stačí se zeptat dnešního průměrného studenta na pár základních otázek historie typu Druhé světové války, Pražského jara nebo Sametové revoluce," poznamenal například Jura Betlach.

Demolice silničního mostu, ilustrační foto.
Silničáři o víkendu zbourají tři nadjezdy na D1. Úsek dálnice přes noc uzavřou

Brněnské hnutí v minulosti proslulo například protestem v Divadle Husa na provázku. Několik členů či sympatizantů hnutí se v roce 2018 dostalo do sálu při divadelním představení Naše násilí, vaše násilí během festivalu Divadelní svět. Po krátké době pak hru skupina narušila, když přímo před herci na pódiu vytvořila živý řetěz. Aktivistům se nelíbil kontroverzní obsah představení zobrazující mimo jiné scénu, při níž Ježíš znásilňuje muslimskou ženu.

Členy hnutí ze sálu museli vyvést policisté. Za vniknutí na jeviště pak aktivisté dostali pokuty dohromady za 126 tisíc korun.

Ježíš v kontroverzní hře znásilňuje muslimku.
Za přerušení hry dostali Slušní lidé pokuty. Neudělali jsme nic špatného, tvrdí
Debata k sociálnímu bydlení, která se konala v Dělnickém domě v brněnských Židenicích.
Slušní lidé se utkali v duelu s Žít Brno. Pernica z debaty nakonec vycouval