O grantu se Šedová dozvěděla, když potřetí otěhotněla. „Je velice náročné skloubit péči o děti s prací, natož výzkumem. Nechtěla jsem své aktivity přerušit, tak jsem o něj požádala,“ vypráví vědkyně z Mezinárodního centra klinického výzkumu svatoanenské nemocnice.

Na grantu ji nejvíc zaujala podpora žen starajících se o své potomky. „Často nemohou rozvinout svůj potenciál, pokud je při výchově dětí nepodpoří rodina, kolegové i společnost jako celek. Právě takovou pomoc grant ženám nabízí,“ říká Šedová.

Vědkyně Šedová zvládá společně s výzkumem i výchovu dětí.Zdroj: archiv Petry ŠedovéPodle ní nemají pracující matky zvláště v České republice dostatečnou podporu. „Stát jim nepomůže s hlídáním dětí, což je klíčové. Každý měsíc za ně musí ze svého platit vysoké částky a najít dobrou dětskou skupinu také není lehké. Jsme tak závislé na pomoci prarodičů, kterým za to patří velký dík,“ vysvětluje žena.

Šedová se ve výzkumu věnuje neuroepidemiologii. Za záhadný názvem se skrývá problematika mozkových mrtvic. „Náš tým vyvinul metodu, díky které víme, kolik mrtvic postihne obyvatele naší země,“ upřesňuje.

Nejdůležitější projekt je ale pro Šedovou rodina. „Nachází se vždy na prvním místě,“ připomíná.