V nejnovější aktualizaci se hráči potýkají i s problémy způsobenými klimatickými změnami. "S těmi se musí v dnešní době potýkat i opravdoví čeští lesníci. Patří mezi ně například sucho, kůrovcové kalamity nebo lesní požáry," přiblížil mluvčí organizace Jakub Fabík.

Dodal, že pomocí nových výzev chtěli zvýšit povědomí lidí právě o klimatických změnách a o jejich vlivu na české lesy. "Zároveň jsme chtěli představit přírodě blízké a šetrné lesní hospodaření jako nástroj, kterým můžeme české lesy posílit a pomoci jim adaptovat se na nové klimatické podmínky," doplnil Fabík.

Ilustrační foto.
Rozvoz během pandemie: Jihomoravané dávali velká "dýška". U jídla vedla pizza

Ve webové hře se každý promění v lesníka. Hráči spravují svůj vlastní les. "Sází stromy, kácí je, prodává dřevo, stará se o zázemí pro návštěvníky ale například se i potýká s přemnoženou zvěří nebo s nelegální skládkou. Cílem je nasbírat co největší skóre na konci hry," vysvětlil Fabík. Hráči s nejvíce body pak lidé uvidí v tabulce na webu Poznej Dřevo, kde je hra dostupná.

Skóre ale není jen o penězích. Ve hře se také boduje biologická diverzita a to, jak se v něm cítí návštěvníci. "Hráči jsou nabádáni, aby nesázeli jednodruhové smrkové lesy a nedělali holoseče, které mají nepříznivý vliv na stav lesa, a stavěli také lavičky nebo oplocovali své mladé stromky a chránili je tak proti okusování lesní zvěří," dodal Fabík.

Hra postupuje po kolech, které od sebe ve hře dělí deset let. V každém kole se ukáže, k čemu vedla předchozí rozhodnutí lesníka. "Pokud tedy například hráč v některém z minulých kol vysadil v lese smrkovou monokulturu, je pravděpodobné, že během následucích kol se bude muset potýkat s tím, že mu stromy začnou usychat a bude je například napadat kůrovec. Bude je tak muset pokácet a dřevo z nich prodat levněji jako znehodnocené. Nebo v lese například vznikne požár, který poničí porost a za jeho uhašení bude muset hráč zaplatit určitou finanční částku," vylíčil Fabík.