Nový most poslouží jako propojka Židenic, Zábrdovic a Husovic. „Předmětem soutěže je návrh přemostění Svitavy včetně návrhu křižovatkové větve vedoucí na západ směrem k ulici Svitavské nábřeží a nájezdů na most z ulice Nová Šámalova a Nová Dukelská. Na řešeném území odborníci koncepčně navrhnou také přilehlá veřejná prostranství nábřeží včetně protipovodňových opatření,“ sdělila brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Víc než století starou Briessovu sladovnu zřejmě čeká demolice. Důvodem je výstavba přemostění na Novou Dukelskou v Brně. Zatím však není rozhodnuto.
Demolice Briessovy sladovny v Husovicích: lidé sepsali petici proti bourání

Odborníci na základě požadavků navrhnou most a jeho okolí v takové podobě, aby vydržely stoletou vodu. „Soutěžící se také musí vypořádat s požadavky na minimalizaci zásahů do stávajícího areálu Briessovy sladovny," upozornil primátorčin náměstek Petr Hladík.

Plánované změny v lokalitě Nové Zbrojovky v brněnských Židenicích.Plánované změny v lokalitě Nové Zbrojovky v brněnských Židenicích.Zdroj: MMB/CPI

Vítězný návrh má porota vybrat v březnu. Poté mohou zástupci města s vybraným účastníkem soutěže uzavřít zakázku na vypracování jednotlivých stupňů projektové dokumentace řešených součástí záměru.

Nový most přes řeku Svitavu

Propojí areály Nové Zbrojovky a Nové Motorárny v brněnských Husovicích a Zábrdovicích.

Hrubým odhadem začne vznikat v letech 2024 či 2025.

Náklady zástupci města předpokládají přes 223 milionů korun.

Bude dlouhý 54 metrů a široký 28 metrů.

Jeho podobu určí nově architektonická soutěž, její výsledky mají Brňané poznat v březnu.
V jeho okolí má do roku 2025 vzniknout ochrana proti velké vodě.

Na mostě budou čtyři pruhy. Dva poslouží pro městskou hromadnou dopravu a dva pro ostatní provoz. Lidé na kole získají cyklopruhy, pěší šestiapůlmetrové chodníky.

„I když se to může stát skutečností až za několik let, s vedením linek v ulicích Nová Šámalova a Nová Dukelská počítáme. Obsloužíme díky tomu nové území,“ uvedla už dřív mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Konstrukce bude třiapadesát metrů dlouhá a osmadvacet metrů široká. Jejím investorem bude Brno, které na výstavbu použije také peníze od soukromých developerů, které přestaví přilehlé, dlouhodobě zanedbané areály bývalé Zbrojovky a Motorárny Zetoru.

Jejich zásadní úpravou vzniknou dvě rozvojové lokality - Nová Zbrojovka a Nová Motorárna. V nich najdou v budoucnu bydlení tisícovky lidí.