Ohlas na Brno firma testovala na sociálních sítích. „Článek o městě ze začátku července si přečetlo už téměř padesát tisíc lidí. Největší zájem vyvolal ve Velké Británii, Egyptě a Turecku,“ konstatoval za Kiwi Zdeněk Komenda.

Odkud chtějí lidé létat do Brna či kam se z města vydat ukazují také údaje o tom, jaké letenky vyhledávají. „Data od Kiwi nám dávají větší šanci přesvědčit dopravce, aby vytvořili nové linky do Brna,“ vysvětlil přínos předseda představenstva Letiště Brno Milan Kratina.

Zájem o článek o Brně: 
Velká Británie– 7 800
Egypt – 7 600 čtenářů
Turecko – 7 200 čtenářů
Největší počet vyhledávání letenek do Brna: 
Londýn, Mnichov, Moskva, Milán, Berlín
Nejvíce cestujících z Brna leden až červenec 2019: 
Londýn – 64 351
Antalya – 35 595
Burgas – 27 953
Zdroj: Kiwi.com a Letiště Brno

Letecké společnosti podle Kratiny chtějí záruky, že budou linky naplněné v obou směrech. „Chápou, že Brňané chtějí létat do Barcelony. Ale nechápou, proč by měl Katalánec letět do Brna,“ uvedl.

Na nové linky si Brňané počkají. Třeba zrušený spoj do Mnichova obnoví nejdříve za rok. „Dopravce, který spoj provozoval, zkrachoval. Do roka se nám nepodařilo najít náhradu. Čekáme na nové potvrzení od Evropské unie, která provoz spolufinancuje,“ popsal jihomoravský hejtman Bohumil Šimek.

Turisté se o jižní Moravě dozvědí více i díky právě otevřenému informačnímu středisku na letišti. Zdarma tam získají řadu brožur, na podrobnosti se mohou zeptat pracovníků centra.

LADISLAV ZOUHAR