„Za první měsíc platnosti vyhlášky zaznamenali policisté krádeží pětašedesát, o rok dřív ve stejném období téměř o polovinu víc. Minulý měsíc kradli zloději v regionu pětapadesátkrát, loni v květnu téměř stokrát," informovala mluvčí Policejního prezidia České republiky Ivana Nguyenová.

Snížila se i škoda. „Například loni v dubnu činila čtyři a půl milionu korun, letos necelé dva miliony," poukázala mluvčí.

Z deseti jsou dva

Méně případů evidují i brněnští strážníci. „Od platnosti nové vyhlášky řešíme až o sedmdesát procent případů krádeží kovů méně. Dřív mizelo ve velkém nářadí ze zahrádkářských chatek, také jsme chytili muže, který nesl dálniční svodidla. V minulosti jsme řešili až deset takových případů měsíčně, nyní zhruba dva," řekl mluvčí brněnské městské policie Jakub Ghanem.

Bezhotovostní platby za odevzdané kovy k prvnímu březnu nařídilo výkupnám ministerstvo životního prostředí. Nyní už lidé nedostávají peníze na ruku, jak byli zvyklí, ale jen převodem na účet, složenkou, případně prostřednictvím bankovního šeku. Pro zvětšení klikněte.

Zatímco policisté si vyhlášku pochvalují, majitelé sběren mají opačný názor. „Na Blanensku máme menší výkupnu, kde pracují dva zaměstnanci. Chodí tam stále méně lidí. Pokud to tak půjde dál, musíme zvážit, jestli se vyplatí pokračovat," postěžoval si jednatel sběrného dvora Jiří Kelbl.

Další sběrnu mají u Sokolnic na Brněnsku. „Tam po zavedení vyhlášky ubylo kolem čtyřiceti procent zákazníků. Někteří se chodí ptát, jestli nám kov můžou vůbec přinést. Mysleli si totiž, že vyhláška výkup od fyzických osob zakázala úplně. Myslím si, že všichni nebyli dostatečně informovaní," podotkl Kelbl.

Podle něho chce většina lidí poslat peníze za kov na účet. „Je to bezplatné a nejrychlejší. Na účtu to mají do dvou dnů. Najdou se i takoví, kteří to chtějí přes složenku. Ta přitom stojí pětatřicet korun a peníze dostanou lidé zhruba za týden. Navíc peníze za složenku jim strhneme z výdělku za přinesené věci," vysvětlil Kelbl.

Čí je číslo účtu?

Ještě hůř je na tom sběrný dvůr v brněnské Slatině. „Úbytek lidí, kteří k nám nosí kovy, je zhruba šedesát procent. Přicházejí i důchodci, kteří o změně vůbec nevěděli. Jsou zvyklí dělat jednou ročně velký úklid a poté vše nepotřebné donést. Jelikož účet většinou nemají, tak se jim ani nevyplatí kov přinést. Někteří však volí cestu přes rodinu. Oznámí číslo účtu a my nemámě šanci vypátrat, komu skutečně patří," sdělil majitel firmy Bořivoj Šidlo.

Dodal, že považuje vyhlášku za zbytečnou. „Kdo chce, tak kov stejně prodá nějakému překupníkovi, který to dělá načerno. Prodávající od něj dostanou peníze na ruku a je to vyřešené," řekl majitel.

S nadávkami na nesmyslnost vyhlášky se setkali v hodonínské sběrně surovin. „Setkáváme se však s rozdílnými názory. Někdo nadává a někomu to vyhovuje," řekla účetní Markéta Němečková.