„Loni jsme se zabývali čtyři sta čtyřiceti osmi případy zanedbání povinné výživy, z toho dvě stě pětašedesát lidí alimenty neplatilo opakovaně. Platit na své děti se nechtělo také několika ženám – těch bylo čtyřiatřicet,“ popsal situaci s neplatiči alimentů v Brně policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Peníze, které matky a otcové dluží svým bývalým partnerům, se pohybují většinou v řádu několika tisíců, nejčastěji se dluh pohybuje mezi třiceti a padesáti tisíci korunami. „Dlužné částky jen zřídka přesáhnou sto tisíc korun. Lidé na výživném většinou dluží do padesáti tisíc. To je přesně ta hranice, kdy většinou začínají jejich partneři jednat,“ dodal Malášek. Všichni ti, kterým jejich bývalý partner nepřispívá na výchovu společných dětí, mohou podat trestní oznámení na policii.

U těch dlužníků výživného, kteří nejsou nezaměstnaní, může peníze jejich bývalý partner vymáhat i v exekučním řízení. U těch, kteří mají práci, lze peníze získat pravidelnými srážkami z dlužníkovy mzdy, popřípadě jeho jiných příjmů. Exekutor může také rozhodnout o prodeji věcí, které dlužníkovi patří. Pokud se rodič ocitne v tíživé situaci a peníze, které by měli dostat od partnera, jim chybí, mohou se obrátit na magistrát.

„Rozvedený rodič může dostat příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení. Je možné dosáhnout také na dávky mimořádné okamžité pomoci. To jsou případy, kdy například dítě má odjet na školu v přírodě, ale kvůli nedostatku peněz mu ji rodič nemůže zaplatit,“ shrnula možnosti rozvedeného rodiče vedoucí oddělení péče o rodinu a děti brněnského magistrátu Hana Pokorná. Zároveň dodala, že ne každý, kdo o peníze zažádá a vyplní příslušné formuláře, bude úspěšný a budovu úřadu opustí s penězi v kapse.

„Každou žádost pečlivě zpracováváme. K tomu nám slouží speciální počítačový program, do kterého se všechny údaje vloží a on pak určí, jestli vůbec žadatel něco dostane a kolik,“ dodala Pokorná.

Anketa v brněnských ulicích: stačilo by vám průměrné výživné 1600 Kč?

Anketa: stačilo by vám průměrné výživné 1600kč?

Alimenty