Židenická radnice oznámila, že se městská část chystá od příštího roku spravovat obecní byty sama. „Doufám, že reakce poté budou pružnější,“ reagoval nájemník.

Právě zlepšení komunikace si od nového systému slibuje starosta Židenic Aleš Mrázek. „Pokud lidé budou mít problém nebo budou chtít něco změnit, mohou se obrátit přímo na zaměstnance bytového odboru a neřešit nic přes prostředníka. Pro změnu systému jsme se mimo jiné rozhodli také proto, že se s byty dlouhou dobu nic nedělo a my to chceme zlepšit,“ uvedl.

Byty v Židenicích
- současnost: obecní byty v Židenicích spravuje správcovská společnost
- budoucnost: od příštího roku chce spravovat městská část obecní byty sama

Do jara příštího roku bude podle Mrázka přesun správcovství hotový. „Už nyní změnu řešíme, ale jedná se o převod mnoha informací. Máme kolem dvou a půl tisíce bytů. Správcovská firma nám naštěstí ve všem vychází vstříc,“ sdělil.

Žideničtí zastupitelé se inspirovali třeba v městské části Brno-sever, kde se o byty stará radnice asi tři roky. „Ročně tím ušetříme nejméně šest milionů korun. Zkušenosti jsou dobré, jsme v přímém kontaktu s nájemníky,“ řekl místostarosta městské části David Aleš.

Se správcovskou společností Bytasen, které se o byty stará, se redakci nepodařilo spojit.