Jihomoravští manažeři si v uplynulém roce polepšili v měsíčních výplatách o více než jedenáct tisíc. Pomocným a nekvalifikovaným dělníkům vklouzla do peněženky za práci jen tisícovka navíc. Nejnovější data k nárůstu a struktuře mezd za rok 2019 zveřejnil před pár dny Český statistický úřad.
Průměrná měsíční mzda se tak loni na jižní Moravě zvýšila o dva tisíce sedm set korun - na pětatřicet tisíc. Jenže u těch, kteří obsluhovali stroje, to bylo jen o čtrnáct stovek. „Při vyjednávání o kolektivní smlouvě jsme se se zaměstnavatelem dohodli na navýšení o tři procenta, plus pět set korun docházkový příplatek. Dělníci tak dosáhli na průměrnou mzdu mezi sedmadvaceti a osmadvaceti tisíci korun,“ svěřil se Václav Potužník, který je odborovým předákem u výrobce armatur v Hodoníně.
Právě obráběči a další pracovníci ve výrobě měli na jihu Moravy jeden z nejnižších nárůstů měsíčních výplat.
Průměrné mzdy na jižní Moravě 2019
1. řídící pracovníci: 72 298 korun, nárůst: 11 338 korun
2. specialisté: 49 245 korun, nárůst: 2 971 korun
3. odborní pracovníci: 37 915 korun, nárůst: 2964 korun
4. úředníci: 29 443 korun, nárůst: 2 564 korun
5. řemeslníci a opraváři: 29 182 korun, nárůst: 1 752 korun
6. obsluha strojů, montéři: 28 121 korun, nárůst: 1 394 korun
7. pracovníci ve službách: 24 670 korun, nárůst: 2 815 korun
8. pomocní pracovníci: 21 130 korun, nárůst: 1 011 *ČSÚ
O něco lépe na tom byli řemeslníci. Tradiční řemesla ale řadě mladých lidí v současnosti nevoní. Přitom šikovný zedník, truhlář nebo tesař si může na jižní Moravě vydělat v průměru stejně jako úředník. Podle učitele Masarykovy střední školy v Letovicích na Blanensku Jana Pořízka, se ale část společnosti na učňovské obory stále dívá skrz prsty. „Přitom v dnešní době, kdy je nouze o řemeslníky, má řada řemeslných oborů velkou perspektivu do budoucna. Staví se pořád. V prvním ročníku přitom máme jen pět českých zedníků. Nerozumím tomu. Všichni přece nemůžou být manažeři, finanční poradci nebo makléři. Někdo musí dělat rukama, to přece není žádná ostuda,“ podivil se středoškolský učitel.
Úplně nejnižší nárůst měli na jihu Moravy pomocní a nekvalifikovaní pracovníci. I po tisícikorunovém navýšení brali v průměru 21 130 korun. Tedy zhruba jen o sedm a půl tisíce více než činila tehdejší minimální mzda.
Na výsluní krajských mezd se dlouhodobě vyhřívají řídící pracovníci. Loni s měsíčním průměrem dvaasedmdesát tisíc korun. „Rozdíl výše mezd v kraji mezi nejlépe a nejhůře odměňovanými kategoriemi zaměstnání se zvýšil. V roce 2015 byla mzda řídících pracovníků vyšší o 41,5 tisíc korun, loni byla proti mzdě pomocných pracovníků vyšší již o 51,2 tisíc korun,“ upozornil Karel Adam z Krajské správy Českého statistického úřadu v Brně. Podle statistiků se meziročně zvýšil v kraji i rozdíl mezi platy mužů a žen. „Průměrná mzda žen byla v roce 2019 nižší o 7 189 korun,“ podotkl Adam.
Průměrná hrubá měsíční mzda na jižní Moravě byla loni třetí nejvyšší mezi kraji. Její nárůst byl celorepublikovým trendem, který je mimořádný i v Evropě. „V Česku rostly v letech 2016 až 2019 mzdy šestkrát rychleji než v eurozóně, po očištění o inflaci,“ uvedl člen Národní ekonomické rady vlády Lukáš Kovanda. Očekává, že mzdy porostou i letos, ale jen o půl procenta.