Za tu dobu sklidili nejrůznější reakce, od chvály přes tvrdou kritiku. Architekt Ondřej Chybík je přesvědčený, že zřízení kanceláře byl správný krok. „Bez ní bylo dost složité politikům i běžným lidem vysvětlovat témata, jež jako architekti řešíme. Je to instituce, která je ve městě velikosti Brna nezbytná. Funguje dobře,“ řekl.

Další odborníci oslovení Deníkem Rovnost však měli řadu výtek. Třeba loni na jaře chystali pracovníci kanceláře úpravy Mendlova náměstí. Kriticky na ně reagoval architekt Michal Palaščák, který ve svém vítězném návrhu přeměny náměstí z architektonické soutěže roku 2018 řešil zejména největší problém náměstí, dopravu. „Jejich návrh pouze kopíroval současný stav. Byl bez zásadních úprav dopravy, které by umožnily dát doprostřed místo trolejbusů stromy,“ poukázal Palaščák. Později u náměstí dosáhli shody a projekt pokračuje úspěšně dál.

Vizualizace plánované nové brněnské čtvrti Trnitá.
Byty pro 15 tisíc lidí i bulvár: podívejte se, jak má vypadat nová čtvrť Trnitá

Starostovi čtvrti Starý Lískovec Vladanu Krásnému zase vadilo počínání kanceláře při přípravě oblasti Západní brána nedaleko Fakultní nemocnice Brno na výstavbu. „Od začátku jsme žádali, aby místo posuzovali komplexně bez ohledu na tři developery s vlastními záměry. Chtěli je ale řešit odděleně. Kvůli tomu se nevzaly v potaz veškeré věci jako doprava nebo parkování. Musely se řešit dodatečně,“ kritizoval Krásný.

Kritiku Sedláček u Západní brány odmítl. „Lokalitu jsme od počátku řešili komplexně. Východní část brány patří developerům, západní část městu. Bylo v zájmu Brna najít řešení, které zahrne všechny aspekty,“ reagoval.

Budoucí podoba nábřeží Svratky v úseku mezi Riviérou a mostem u Uhelné ulice.
První brněnská náplavka: kolonáda u Svratky a nové cyklostezky. Takto má vypadat

Od května znají Brňané budoucí podobu náměstí Míru. Jeho přeměna se mezi lidmi řeší roky, soutěž na jeho novou tvář uspořádali pracovníci kanceláře. Fáze příprav se účastnili i místní, mezi nimiž byl předseda Občanského sdružení Masarykova čtvrť Michal Závodský. „Při soutěži šli vyloženě proti přání místních obyvatel, kteří se přímo na jejich akcích drtivě vyjádřili proti navyšování budoucí zástavby ještě i o byty. Kancelář se naopak pyšnila tím, jak s lidmi vše projednávala, ale ve skutečnosti se pak na jejich názor vykašlala,“ popsal Závodský.

Sedláček si stojí za tím, že jeho kancelář hájí zájmy Brna jako celku. „Nezastupujeme jednotlivé zájmy politiků, developerů, městských částí, zájmových skupin a dalších. Především proto, že jsou často ve velkém městě, jako je Brno, v protikladu, navzájem si odporují a nelze jim všem vyhovět," vysvětlil Sedláček.

Vítězná vizualizace přestavby káznice na Cejlu
Bývalou káznici na Cejlu přemění v kreativní centrum podle pražských architektů

Součástí práce týmu městského architekta je pořádání architektonických soutěží na proměnu míst po celém Brně. Právě tohle oceňuje starosta Brna-středu Vojtěch Mencl, který je profesí architekt. Sám byl třeba v porotě soutěže na úpravy náměstí Míru. „Je dobře, že dělají soutěže i na lokality, na které by se tímto způsobem normálně nemyslelo. Doklad dobré práce je soutěž na nové nádraží s vítězným návrhem," vyzdvihl Mencl.

V minulosti pracovníci kanceláře soutěže směřovali třeba na sociálně zdravotní komplex na Červeném kopci, kreativní centrum v budově bývalé káznici nebo bystrcké centrum volného času Nová Bystrouška. Na nedávno skončenou soutěž na nové nádraží navazuje momentálně vyhlášená soutěž na hlavní vstup Ústředního hřbitova. V příštím roce se zaměří na soutěž na park Černovická pískovna, nový most přes řeku Svitavu u Nové Zbrojovky a případně i rekonstrukci Centra experimentálního divadla.

1. cena – urbanistická soutěž na městskou čtvrť "Na Kaménkách"
Žádný satelit. Nová čtvrť Na Kaménkách pro pět tisíc lidí má mít obchody i park

Kancelář architekta města Brna

- Vznik: 1. července 2016.

- Sídlo: Zelný trh 13.

- Ředitel: Michal Sedláček.

- Původní úkoly: koncepční, odborná a poradní kancelář.

- Rozšíření úkolů: projekční kancelář.

- Zásadní projekty: nový územní plán, nové hlavní nádraží, čtvrť Nová Trnitá, protipovodňová opatření.

- Uspořádané soutěže: třeba nové nádraží, Mendlovo náměstí, náměstí Míru.