Školky pojmou stovky dětí. „Pro nás trochu pozdě. S místem ve školce jsme měli před lety problém. Ale je dobře, že budoucím rodičům se mohou podobné peripetie vyhnout,“ zamyslela se Monika Vaculíková z Brna.

Kapacita školek v Maloměřicích a Obřanech a v Králově poli má činit sto, respektive 125 míst, přičemž v Králově Poli vznikne společně se základní školou pro více než pět set školáků. „Dostatečná kapacita mateřských škol je jednou z podmínek pro rozvoj městských čtvrtí. Brno se snaží kapacitní problémy řešit v předstihu, či spíše zajistit, aby ani nevznikly. Právě proto jsme souhlasili se zpracováním investičních záměrů, jež mohou v budoucnu tento rozvoj usnadnit,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková.

Unikátní metodou pomáhají lidem s Parkinsonovou chorobou moravští neurochirurgové. Ilustrační foto.
Nová šance z Brna na brzké odhalení Parkinsona. Lidé využívají chytrý náramek

Nastínila tak skutečnost, že projekty jsou ještě v plenkách a datum výstavby zatím není známé. Opačný případ je však nová mateřská škola se čtyřiaosmdesáti místy v Bystrci. Na ní stavaři již pracují a první děti by měla přivítat již v září příštího roku. „Škola bude mít rozlohu sto metrů čtverečních a počítáme i s tělocvičnou. Rád bych umožnil využívání této menší haly například pro cvičení rodičů s dětmi,“ informoval již dříve starosta městské části Tomáš Kratochvíl.

Nové mateřské školy vyrostou v téměř třetině všech brněnských městských částí, přičemž jejich budování či plány na výstavbu jsou reakcí na každoroční nárůst obyvatel. Množství lidí žijících v Brně se totiž vyjma covidových každý rok zvyšuje. Přírůstky nejčastěji činí důchodci a právě děti. Naopak již dlouhodobě ubývá lidí v produktivním věku. „V roce 2009 tvořily v Brně děti dvanáct procent populace. O deset let později jejich podíl činí patnáct procent a narostl o téměř dvanáct tisíc dětí,“ uvádí brněnský datový web Data.Brno.cz.

Ilustrační foto
Cyklista zemřel po srážce s dodávkou v Brně, řidička mu zřejmě nedala přednost

Nárůst počtu obyvatel představitelé města a městských částí očekávají i v souvislosti s bytovou výstavbou. Stovky bytů mají vyrůst ve Starém Lískovci, Vinohradech, v Židenicích i Králově Poli, kde po dokončení výstavby přibližně dvou set rodinných domů a téměř pěti set bytů v lokalitě Sadová činí předpokládaný nárůst sedm tisíc obyvatel. „Na návrh podoby školy a školky v Králově Poli včetně nového centrálního veřejného prostranství a parku již byla vypsána urbanisticko-architektonická užší projektová soutěž, která má dokonce již své vítěze,“ dodala brněnská radní pro oblast školství Irena Matonohová.

To výstavba bytů v Líšni se již roky potýká s problémy kvůli odporu místních, přičemž není ani zdaleka jisté, kdy se projekt rozhýbe.