Přistavět dům nebo kousek silnice je pro některé obce neřešitelný problém. A to i přesto, že peníze na stavbu mají. Pozemky totiž blokují nedořešené církevní restituce. To se ale může brzy změnit. Vláda totiž minulý týden schválila majetkové vyrovnání s církví.

Například ve Zbraslavi na Brněnsku nemůže obec využívat asi pět hektarů země. „Chceme tam postavit domy. Jak to dopadne, zjistíme až po vydání zákona,“ uvedla starostka obce Jana Valová.

Kvůli blokovanému církevnímu majetku nemají dostatek parcel pro stavbu domů ani v Dolních Loučkách na Brněnsku. „V obci už nejsou žádná stavební místa a kolem, kde je možné stavět, jsou pozemky blokované,“ vysvětlil starosta obce Ladislav Tichý. Řada mladých rodin podle něj proto z Dolních Louček odešla stavět do okolních dědin.

Situaci v obci se proto rozhodl řešit už před dvěma lety vlastním způsobem. „Darovali jsme obecní blokované pozemky zpět naší farnosti, které původně patřily, a hned je od ní zase odkoupili. Uvolnilo se nám tak devět pozemků pro rodinné domy,“ podotkl. Přesto v okolí zůstává přibližně dvaadvacet stavebních míst na blokovaném pozemku. „Kdyby se podařilo vyřešit vztah státu a církví, obci by to pomohlo,“ dodal.

Mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová potvrdila, že pokud by majetek navrácený brněnské diecézi blokoval rozvoj obce, je biskupství připravené se s obcí dohodnout. „Brněnskému biskupství a jeho necelým čtyřem stům padesáti farnostem podle dohody politiků s církvemi stát vrátí přibližně osmnáct set hektarů půdy,“ podotkla Jandlová.

Podle ní většina blokovaných pozemků na Brněnsku patřila původně řádům. Například řád menších bratrů kapucínů ale o navrácení znojemského kláštera, o který by si mohl zažádat, nestojí. Podle Jozefa Timka z řádu mají zájem jen o navrácení inventáře klášterů. „Zvláště archivů, které jsou důležité pro poznání života našich bratří,“ upřesnil Timko.

Blokování pozemků se týká desítek obcí na jižní Moravě. „Kvůli tomuto problému se nám na naši výzvu ozvalo asi padesát obcí. Obcí postižených blokacemi pozemků je ale mnohem více, jen se k tomu ne všechny veřejně hlásí,“ upozornila Iva Vejmelková ze Svazu měst a obcí České republiky. O celkové ploše blokovaných pozemků nemá jasno ani Pozemkový fond České republiky. „Vést evidenci těchto pozemků nám nepřísluší,“ informovala mluvčí fondu Monika Machtová .

Vše je navíc závislé na zákonu, který bude projednávat poslanecká sněmovna začátkem února.

ANNA FAJKUSOVÁ
KLÁRA ŽÍDKOVÁ