Například Masarykova univerzita dostala devětačtyřicet tisíc přihlášek do bakalářského a nenavazujícího magisterského studia. „To je zhruba o deset procent méně než loni. Odpovídá to dlouhodobému poklesu populace," předpokládá mluvčí školy Tereza Fojtová.
Kolik studentů nakonec na univerzitu nastoupí, zatím není jasné. „Limity počtu studentů, na které dostaneme příští rok od státu peníze, jsme dosud z ministerstva školství nedostali. Očekáváme ale mírný pokles, který bude kopírovat demografické křivky," nastínila mluvčí.
Pokles o pětinu
Ministerstvo školství se nedávno skutečně vyjádřilo v tomto smyslu. „Za pět let klesne počet vysokoškoláků zhruba o pětinu oproti roku 2011, kdy jich bylo nejvíc," poznamenal před časem náměstek ministra školství Tomáš Hruda. Nižší počet vysokoškoláků bude podle úřadu znamenat přinejmenším udržení kvality výuky.
O dvanáct procent méně přihlášek poslali zájemci i na Univerzitu obrany. „I počet přijímaných bude zhruba o patnáct procent nižší než loni," konstatoval mluvčí školy Vladimír Šidla.
Univerzita letos zásadně změnila studijní programy. „Fakulta ekonomiky a managementu a fakulta vojenských technologií přijímají vojenské studenty pouze do nových souvislých pětiletých magisterských studijních programů," upozornil Šidla.
Za nižším počtem přihlášek mohou být i peníze. Za každou totiž musejí zájemci zaplatit v řádu stovek korun. „Chtěl jsem se hlásit na šest oborů, abych měl větší jistotu, že se někam dostanu. Nakonec jsem počet snížil na čtyři. I tak jsem strávil dva týdny na brigádě, abych měl dost peněz," svěřil se Dan Kovařík z Brna.
Zhruba stejný počet přihlášek jako v minulých letech zaslali zájemci na Veterinární a farmaceutickou univerzitu. Lidé se ještě mohou hlásit na některé obory Mendelovy univerzity. Do bakalářského i navazujícího magisterského stupně dosud přijímají přihlášky obě fakulty Janáčkovy akademie múzických umění. Nabízí i nové obory. „Divadelní fakulta otevře bakalářský obor audiovizuální tvorba a divadlo. Na hudební fakultě vzniknou magisterské obory hra na tubu a multimediální kompozice," sdělil mluvčí školy Lubomír Mareček.
Vysoké učení technické už přihlášky nepřijímá, údaj o počtu zájemců nemá. „Přesné číslo budeme znát na začátku příštího týdne," sdělila mluvčí školy Jitka Vanýsková.
Vede IT a medicína
Maturanti mají velký zájem o studium informatiky a o lékařské obory. V tom se shodují všechny vysoké školy, které takové obory otevírají. Informatiku chce studovat třeba Tomáš Kopecký. „Přihlásil jsem se na Masarykovu univerzitu i na Vysoké učení technické a doufám, že to vyjde. Bez vysoké školy už je těžké sehnat v tomto oboru práci," domnívá se muž.
O informatiky i absolventy lékařských, zdravotnických a technických oborů je na trhu práce největší zájem. „Na-opak nejhorší uplatnění mají absolventi humanitních, zemědělských, přírodovědných oborů, ale i ekonomických oborů," sdělil Petr Jirásek z brněnské pobočky úřadu práce.