Představitelé městské části tak chtějí získat více peněz na údržbu tamního bytového fondu. Ve správě má Brno-střed přes čtyři tisíce bytů, do oprav každoročně investuje desítky milionů korun. „Náklady na údržbu bytových domů a bytů se neustále zvyšují. Je třeba udržovat bytový fond v dobrém technickém stavu a zajišťovat dostatečnou nabídku vhodných bytů k pronájmu. Cílem proto je, aby byl systém udržitelný. Náklady na opravy či modernizace se totiž hradí z nájemného,“ vysvětlil mluvčí Brna-středu Michal Šťastný.

Za komerční nájemné zaplatí Brňané průměrně tři sta deset korun za metr čtvereční. I přes zvýšení nájemného u nových smluv tak obecní bydlení zůstává dostupnější variantou. „Jde o zhruba dvacetiprocentní nárůst, a to pouze u bytů, které spadají do druhé, třetí a nově vytvořené čtvrté kategorie, kam spadají byty po kompletní rekonstrukci, včetně bytového domu. Čtvrtá kategorie bude zahrnovat pouze pět procent bytů z celkového počtu,“ pokračoval Šťastný.

Ilustrační foto.
Nová pravidla pro nájem bystrckých bytů: zvýhodní pracující i studenty

Pro byty takzvané první kategorie zůstane nájemné ve stejné výši jako dosud i při uzavření nové nájemní smlouvy. První kategorie zahrnuje byty, které jsou v horším technickém stavu a bydlí v nich nízkopříjmové rodiny či samoživitelky. „Uvědomujeme si, že je rozdíl mezi nájem v obecním a soukromém bytě aktuálně propastný, proto jsme změnu podpořili. Zároveň potřebujeme peníze na údržbu bytového fondu městské části,“ reagovala pro Deník opoziční zastupitelka Monika Lukášová Spilková.

Pro příští rok vyčlenili zastupitelé městské části na opravu, údržbu a modernizaci bytů nebo bytových domů přes tři sta dvacet milionů korun. „Nová a dražší kategorie bytů alespoň pokryje náklady na údržbu naopak nejlevnější kategorie. Samozřejmě zvýšení nájmu není nic příjemného, ale z našeho pohledu je to lepší řešení, než aby městská část svůj majetek prodávala. To byl totiž taky jeden z argumentů, jak získat více peněz na opravy bytového fondu,“ dodala Lukášová Spilková.

V nabídce obecních bytů je i rozlehlý byt na Zelném trhu.
VIDEO: Brno-střed opět nabízí byty k pronájmu. Nejlevnější je za čtyři tisíce

Znovu začali zástupci Brna-středu nabízet obecní byty poté, co v polovině roku začala platit nová pravidla pro jejich přidělování. Tamní zastupitelé tak zareagovali na loňskou kauzu s přidělováním bytů v městské části. Změny rozdělili do tří etap, konkrétně na poradenství, nová pravidla pro přidělování bytů a systém kontroly a dodržování pravidel.

Nová pravidla pro přidělování obecních bytů schválili na nedávném zasedání zastupitelstva také představitelé brněnské Bystrce. Smlouvu na dobu neurčitou tam nově získají pouze zájemci o byt, který vykazuje dluh na nájemném přesahující dvě stě tisíc korun. Upravený bodový systém zvýhodní pracující žadatele i rodiče na mateřské dovolené a studenty. „Dosud jsme neměli stanovenou žádnou hranici. Smlouvu na dobu neurčitou získali i ti nájemci, kteří uhradili dluh třeba jen pár tisíc,“ sdělil Deníku nedávno bystrcký starosta Tomáš Kratochvíl.

Jak se změní nájemné u nových smluv v obecních bytech Brna-středu:

  • Byt 2+1, výměra zhruba 73 metrů čtverečních: současná výše nájemného přibližně 12 tisíc korun, nově 14,5 tisíce korun.
  • Byt 1+kk, výměra zhruba 36 metrů čtverečních: současná výše nájemného přibližně 6,5 tisíce korun, nově 7,8 tisíce korun.

Naopak stejný systém i ceny jako doposud ponechají v případě obecních bytů v brněnské Líšni. „U nových smluv máme aktuálně nastavených zhruba sto deset korun za metr čtvereční, u starších je to třiašedesát korun. Pokud bychom zvedli nájmy v našich bytech, zvedly by se také ceny v soukromém sektoru. Nemáme důvod takto postupovat,“ řekl líšeňský starosta Břetislav Štefan.

Ilustrační foto.
Kauza přidělování bytů v Brně-středu: navrhují nový systém a třífázovou kontrolu

Poptávka po nájemním bydlení aktuálně přetrvává mimo jiné kvůli vysokým hypotečním sazbám. Ty podle ekonoma Lukáše Kovandy klesnou na polovinu současné úrovně do přespříštího roku. „Do roku 2025 se citelně sníží úrokové sazby na hypotékách, což podpoří poptávku po nemovitostech, a tedy zhodnocování nemovitostních fondů,“ podotkl Kovanda.