Hrozí extrémně silné bouřky s přívaly deště. Hrozí i bleskové povodně. „Lokálně se očekává přívalový déšť s intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo i jejich zanesení unášeným materiálem," napsali na webu meteorologové.

Počet událostí, ke kterým vyjížděli jihomoravští hasiči stoupl na čtyřicet. „V šestadvaceti případech se čerpala voda a v devíti případech se odstraňovaly popadané stromy," uvedli hasiči na Twitteru. Hasiči čerpali vodu na Hodonínsku a také v Brně-Žebětíně. V Žebětíně hasiči čerpali vodu z budovy školy a z rodinného domu.

Silnice za Horními Loučkami ve směru na Skryje na Brněnsku je zavalená bahnem a větvemi.

Na Vysočině v neděli museli hasiči zasahovat už více než třicetkrát. Nejhorší situace je na Žďársku. „Nejčastěji odčerpávali vodu ze zatopených sklepů, v několika případech odstraňovali větve a stromy, které padly na silnice a bránily plynulému provozu. V obci Počítky zaplavila voda sklepy hned několika domů. V současné době je situace stabilizovaná, voda postupně opadá a hasiči dokončují odčerpávání," uvedla v neděli okolo jedné hodiny mluvčí hasičů z Vysočiny Petra Musilová. 

Svratka se rozlila z břehů.
VIDEO: Svratka se vylila z břehů. Sázava ve Žďáře dosáhla 2. povodňového stupně